Česko - Švýcarsko 5:2Dominance na závěr skupiny. České hokejistky po hladké výhře čeká ve čtvrtfinále MS Finsko

Na klíčovou fázi turnaje se naladily výborně. České hokejistky v posledním skupinovém zápase na mistrovství světa v kanadském Bramptonu porazily Švýcarsko hladce 5:2 a zajistily si třetí místo v tabulce. Otázkou je, jestli tato pozice bude výhodná, protože na národní tým čeká ve čtvrtečním čtvrtfinále od 16:00 znovu po roce Finsko, které ovládlo bez ztráty bodu výkonnostně slabší skupinu B. Naopak Švýcarky narazí na Japonsko. Zbylé dvojice tvoří USA s Německem a Kanada se Švédskem.

Hokejistky vyrůstají v klučičích týmech. Je to správně? Diskuse z pořadu PříklepVideo: Sport.cz

V české brance zůstala i ve čtvrtém utkání Blanka Škodová, která se ale zejména v první třetině musela dost nudit. Za dvacet minut si totiž připsala jediný zákrok. Naopak národní tým vypálil čtrnáctkrát a ujala se hned první střela utkání. Adéla Šapovalivová zkrotila skákavý puk a 16letá útočnice dělovkou zblízka propálila Maurerovou.

České hráčky si vypracovaly řadu šancí, ale druhý gól zapsaly z nenápadné akce. Michaela Pejzlová vypálila z dálky a Maurerová nedokázala zasáhnout kvůli clonící Vanišové. Sudí rozpažila, ale po kontrole u videa branku uznala, jelikož českou útočnici do brankoviště natlačila soupeřka.

Národnímu týmu se povedl i závěr úvodního dějství, po ráně Pejšové skórovala z dorážky kapitánka Alena Mills, která se vrátila do čtvrté formace po jednozápasovém trestu a navýšila skóre na 3:0.

Prezidentské vyznamenání pro českou hokejistku? Diskuse v pořadu PříklepVideo: Sport.cz

Švýcarky se ve druhé části přeci jen trochu osmělily a i díky přesilovkám prověřily Škodovou, ta však působila jistě. Ani českému výběru se stejně jako po celý turnaj početní výhody nedařily, trápení ale prolomila před druhou sirénou netradiční akcí Klára Hymlárová. Protáhla se po levé straně a z úhlu zavěsila pod horní tyč.

Soupeř se v úvodu poslední dvacetiminutovky dočkal snížení. Brejk při přečíslení proměnila kapitánka Lara Stalderová. Ale Češky za minutu a půl gólově odpověděly. Třináctá útočnice Tereza Plosová parádně našla před brankou jmenovkyni Pištěkovou, která neměla problém překonat náhradní brankářku Spiesovou. Ta dostala šanci v závěrečné části hry.

Inkasovala však také Škodová, která neudržela zakončení Stalderové a z dorážky snížila Müllerová na 2:5. Další gól už nepadl.

Češky tak zapsaly druhé vítězství na šampionátu a v elitní skupině A berou s pěti body třetí místo. To znamená, že ve čtvrtfinále narazí na vítěze výkonnostně slabší skupiny B, kterým je podle předpokladů Finsko. Dojde tak na reprízu loňského čtvrtfinále, v němž vystřelila historicky první postup do medailových bojů v prodloužení Tejralová. Klíčový souboj turnaje startuje ve čtvrtek v 16:00 českého času.

MS v hokeji žen - skupina A
Česko - Švýcarsko 5:2 (3:0, 1:0, 1:2)
Branky a nahrávky: 1. Šapovalivová (Mlýnková), 14. Pejzlová (Čajanová, Vanišová), 19. Mills (Pejšová, Lásková), 40. Hymlárová (Neubauerová, Lásková), 43. Pištěková (Plosová, Mills) – 41. Stalderová (Enzlerová, Christenová), 51. Müllerová (Stalderová, Enzlerová). Rozhodčí: Cookeová (USA), Haacková (Něm.) - Chartrandová (Kan.), Zachová (Kan.). Vyloučení: 2:4. Využití: 1:0. Diváci: 1119.
Kanada - USA 4:3 po sam. nájezdech (1:1, 1:0, 1:2 - 0:0)