Sparta - Hradec Králové 2:1Letenští srazili bojovný Hradec, hosté korigovali pozdě

Fotbalisté pražské Sparty v 25. kole první ligy porazili doma Hradec Králové 2:1. Obhájce titulu poslal v 16. minutě do vedení Veljko Birmančevič a pojistku přidal na začátku druhé půle Jan Kuchta. V páté minutě nastavení už jen snížil střídající Matěj Koubek.

Birmančevič se postaral o úvodní branku utkání

Pražané v lize naplno bodovali po dvou zápasech a celkově zvítězili poprvé po čtyřech soutěžních duelech. Před reprezentační přestávkou mají v čele tabulky jednobodový náskok na Slavii. Královéhradečtí prohráli podvanácté z posledních 13 vzájemných ligových duelů, poprvé na jaře a pod novým trenérem Davidem Horejšem nebodovali a v tabulce jsou dvanáctí.

Spartě kvůli trestům chyběli kapitán Ladislav Krejčí mladší, Preciado a Kairinen, pro zranění pak stále Sörensen. Na stoperu stejně jako při debaklu 1:6 v Liverpoolu ve čtvrteční odvetě osmifinále Evropské ligy nastoupil Zelený, jinak Pražané před reprezentační pauzou nasadili především do ofenzivy nejsilnější možnou sestavu.

Letenští v předchozích třech soutěžních zápasech prohráli minimálně o čtyři branky a celkem v nich inkasovali 15 gólů. V minulém kole v Plzni výsledkem 0:4 vyrovnali svou nejvyšší porážku v samostatné nejvyšší soutěži, další ztrátu v boji o titul ale nepřipustili.

Po trochu rozpačitém úvodu favorit udeřil hned ze své první větší šance. Laci nákopem na pravou stranu uvolnil Wiesnera, jenž vrátil balon hlavou před branku a Birmančevič jej zblízka dotlačil do sítě. Srbský ofenzivní záložník skóroval poosmé v ligovém ročníku.

Domácí ve zbytku první půle poměrně kontrolovali průběh, i když příliš mnoho velkých šancí neměli. Kuchta ve 28. minutě na brankáře Zadražila nevyzrál a už na začátku nastavení úvodního dějství po centru Vitík z úhlu hlavičkou míč mezi tyče nedostal.

Necelé dvě minuty po přestávce si sparťané pojistili vedení. Po chybě soupeře v rozehrávce přiťukl Haraslín Kuchtovi, který si kličkou do strany položil Zadražila a poslal balon do sítě. Pardubický odchovanec se stejně jako Birmančevič trefil poosmé v ligovém ročníku, více branek v sezoně nejvyšší soutěže má z letenského celku jen Haraslín (10).

Slovenský nejlepší týmový střelec se prosadil za dalších pět minut, sudí Berka ale po zásahu videorozhodčího gól neuznal kvůli předešlému těsnému ofsajdu Sadílka. Vzápětí Haraslín napálil břevno.

Hosté se ve druhém poločase zvedli a v 56. minutě málem snížil Spáčil, kterého vychytal brankář Vindahl. Na opačné straně přestřelil Sadílek a Birmančevičovu ránu z úhlu zlikvidoval Zadražil.

Sympaticky hrající „Votroci“ se nakonec snižující trefy dočkali. V poslední z pěti nastavených minut Vindahl ještě vyrazil Kučerovu střelu, střídající Koubek už ale skóroval. Na vyrovnání však už hostům nezbyl čas a na Letné v samostatné lize posedmnácté z 18 utkání prohráli.

25. kolo první fotbalové ligy:
Sparta Praha – FC Hradec Králové 2:1 (1:0)
Branky: 16. Birmančevič, 47. Kuchta – 90.+5 Koubek. Rozhodčí: Berka – Vlček, Leška – Všetečka (video). ŽK: Wiesner – Kučera, Dancák, Ladislav Krejčí I, Čmelík. Diváci: 16.666.
Sparta: Vindahl – Vitík, Panák, Zelený – Wiesner (72. Mejdr), Sadílek (87. Solbakken), Laci, Ryneš – Birmančevič (87. Karabec), Haraslín (72. Tuci) – Kuchta (80. Olatunji). Trenér: Priske.
Hradec: Zadražil – Klíma, Čihák, Spáčil (69. Čech) – Čmelík (87. Hais), Kodeš, Dancák, Ladislav Krejčí I – Kučera, Šašinka (64. Juliš) – Vašulín (64. Koubek). Trenér: Horejš.