Favorité nezaváhali. Sparta se vrací do čela, vyhrály Slavia, Plzeň i Baník

Zbývající čtyři zápasy 25. kola měla na programu fotbalová Fortuna liga. Roli favorita splnila Slavia, která si v Edenu poradila s Libercem 3:0, uspěla i Plzeň, když vyhrála v Jablonci 2:1. Tři body si veze i Baník Ostrava po výhře nad domácími Pardubicemi 1:0. V posledním nedělním utkání si pražská Sparta poradila s Hradcem Králové 2:1 a vrátila se na první místo o jeden bod před Slavii.

Vpravo Veljko Birmančevič ze Sparty střílí gól. V bance Hradce Králové je Adam Zadražil.

Slavia začala proti Liberci aktivně, když už ve 4. minutě prověřil Vliegena tvrdou ranou Van Buren. Po čtvrthodině hry se faulu v pokutovém území dopustil Žambůrek a pokutový kop proměnil s přehledem Jurečka. Velkou možnost srovnat stav měl v 29. minutě Kulenovič, jeho bomba levačkou však jen rozezvučela břevno Staňkovy branky.

Obrovskou šanci vyrovnat měl v 65. minutě znovu chorvatský záložník Kulenovič, který se ocitl ve velkém vápně sám před Staňkem, ale ani natřikrát slávistického gólmana nepřekonal. Slovan toho mohl brzy litovat. V 83. minutě Chytil po parádním centru Wallemu zvýšil na dvoubrankový rozdíl, v nastavení pak Jurečka dorážel do prázdné brány a Slavia tak mohla slavit výhru 3:0.

Václav Jurečka v zápase proti Liberci

Plzeň uspěla v Jablonci

Fotbalisté Plzně začali roli favorita na jablonecké Střelnici plnit po dvaceti minutách hry, kdy se trefil se štěstím Hejda, jehož ránu tečoval do protipohybu brankáře Hanuše jeden z bránících domácích hráčů. Zvýšit náskok hostů mohl o patnáct minut později Chorý, ve velké šanci však minul. Stejně dopadl po hodině hry Vydra, kterého vychytal Hanuš.

A hosté brzy neproměněných šancí litovali. V 73. minutě využil Martincovu hlavičku Chramosta a z bezprostřední blízkosti vyrovnal. Důležitý moment přišel v 79. minutě, kdy byl vyloučen Polidar. A Západočeši využili přesilovku hned o pět minut později, brankou na 2:1 rozhodl o třech bodech pro favorita Chorý.

Zleva Sampson Dweh z Plzně a Václav Drchal z Jablonce

Baník veze body z Pardubic

Až po půl hodiny hry byli fanoušci v Pardubicích svědky první velké šance, střela domácího Brdičky však těsně minula tyč baníkovské branky. Stejně se vedlo o chvilku později pardubickému Patrákovi. Patrák mohl skórovat i v 38. minutě, hlavičkou však trefil břevno Letáčkovy branky. Domácí byli v prvním poločase lepším týmem, což potvrdila další Brdičkova střela, kterou výborným zákrokem vytáhl hostující gólman.

Baník vstoupil do druhého poločasu v úplně jiném rozpoložení, ale Šín ani Tanko své pokusy mezi tři tyče nenasměrovali. To se povedlo až v 69. minutě Blažkovi, který se po rohovém kopu hlavičkou nemýlil. Naděje Pardubic na vyrovnání zmizela po červených kartách Chlumeckého a Ortize, domácí tak dohrávali zápas s pouhými devíti hráči a Baníku podlehli 0:1.

Zleva Abdullahi Tanko z Ostravy a Pablo Ortiz z Pardubic.

Sparta

Sparta měla v prvním poločase zápasu proti Hradci Králové územní převahu, do větších šancí se však dostávala jen velmi obtížně. Výjimkou byla parádní akce v 16. minutě, kdy si Wiesner naběhl na centr, hlavičkou sklepl míč před Birmančeviče a ten překonal Zadražila. Zvýšit mohl v nastavení prvního poločasu Vitík, jeho střela však minula hostující branku.

Myšlenky „Votroků“ na případné vyrovnání smazala hrubá chyba obrany hned v úvodu druhého poločasu, kterou bez problémů potrestal Kuchta a zvýšil na dvoubrankový rozdíl. V dalších minutách se pasoval do hlavní role Haraslín. Nejdříve nebyl jeho gól pro ofsajd uznán, poté, po krásné přihrávce Kuchty, trefil jen břevno odkryté hradecké branky. V 57. minutě se do první velké hradecké šance dostal Vašulín, jeho bombu k tyči však kryl skvělým zákrokem Vindahl. V poslední minutě nastavení pak zaznamenal čestný úspěch hostů Koubek, na vítězství Sparty 2:1 to však již nic změnit nemohlo.

Sparta přivítala ve 25. kole Fortuna ligy Hradec Králové

Čtyři zápasy 25. kola Fortuna ligy byly na programu v sobotu. Mladá Boleslav porazila Olomouc 2:1, identicky skončilo i utkání Karviné s Českými Budějovicemi. Zlín s Bohemians remizoval 2:2, nerozhodně skončil i souboj Teplic se Slováckem. Na Stínadlech se oba celky rozešly výsledkem 1:1.