Česko - Švýcarsko 2:5Medaile? Oříškem bude vůbec postup do čtvrtfinále! Dvacítka po zásluze prohrála i se Švýcary

Toronto/Praha

Před startem juniorského světového šampionátu vyhlašovali, že úspěchem by bylo prolomit čtvrtfinálovou bránu a po deseti letech se zase poprat o medaili, jenže po dvou odehraných zápasech se musejí čeští hokejisté strachovat, aby vůbec do vyřazovacích bojů postoupili. Po prohře se Švédy totiž nestačili ani na Švýcary, kterým naprosto zaslouženě podlehli znovu 2:5. V pondělí od 19:00 SEČ čeká Přerostův tým nejspíš klíčový duel ve skupině B proti Dánsku - pakliže ho Češi nevyhrají, spíš než čtvrtfinále bude mnohem pravděpodobnější boj o záchranu a setrvání mezi elitou.

Švýcarský útočník Luca Hischier (vpravo) v souboji s českým forvardem Davidem Kašem.

Že není radno Švýcary podceňovat, ukázal druhý soupeř českého týmu na turnaji v Kanadě hned v první minutě. Už po šestačtyřiceti vteřinách hry využil chyby v české defenzivě Kevin Fiala a poslal zemi Helvétského kříže do vedení. Jenže neuběhla ani minuta, když Marek Růžička tečoval před brankářem Desclouxem Němečkovo nahození a bylo srovnáno.

A když v páté minutě otočil skóre obránce Klok, vypadalo to, že Přerostův tým začíná mít zápas pod kontrolou. Ovšem Švýcaři se z dvou inkasovaných branek rychle oklepali a znovu začali hrozit. Zcela osamoceného Roda ještě gólman Vaněček vychytal, pak ale při první přesilovce Švýcarů projel Fiala s pukem na hokejce přes celé hřiště a osmnáctiletý talent s českými kořeny, jehož si v prvním kole letošního draftu NHL vybral Nashville, přidal svou druhou trefu.

Jestliže úvod první třetiny Čechům nevyšel, tak začátek prostřední části hry je zastihl ještě v hlubším spánku. Po 45 vteřinách Vaněček Fazziniho střelu vyrazil jen před sebe, kde číhal Rod a vrátil Švýcarům vedení. Za dalších 44 sekund navíc Wieserův pokus Košťálek nešťastně tečoval mezi Vaněčkovy betony a Švýcaři vedli už o dvě branky.

Prohra mohla být markantnější

Přerostův výběr po dvou slepených úderech jakoby přestal existovat a vůbec nebyl schopný svého soupeře zatlačit do defenzivy. Výjimkou byla jen příležitost Davida Kašeho, jinak ale Švýcaři bez větších potíží kontrolovali průběh utkání, byli střelecky aktivnější a navíc i nebezpečnější.

Když pak i při své druhé přesilovce rozebrali českou obranu a Fazzini překonal Vaněčka už popáté, poslali svého soka ještě do větší deprese. A jelikož stejně jako proti Švédům o den dříve si Češi nedokázali pomoct ani při hře v početní převaze, naděje na možný obrat rychle pohasínaly.

Prohra navíc mohla být ještě markantnější, neboť Švýcaři se i v třetí třetině dostávali do mnoha dalších šancí. Zlikvidoval je ale Vaněček, jemuž jednou pomohla i tyčka. V pondělí proti Dánům už Češi musejí zabrat, jinak je velmi pravděpodobně čeká místo snu o medaili jen boj o záchranu. Aby se tomuto černému scénáři vyhnuli, potřebují ale předvést úplně odlišný výkon než ty, kterým se prezentovali proti Švédům a Švýcarům...

MS juniorů v hokeji - skupina B (Toronto):
ČR - Švýcarsko 2:5 (2:2, 0:3, 0:0)
Branky a nahrávky: 2. Marek Růžička (Němeček, Špaček), 5. Klok (Zdráhal, Pastrňák) - 1. Fiala (Meier), 12. Fiala (Malgin, Meier), 21. Rod (Fazzini), 22. Wieser (Schweri), 35. Fazzini (Müller, Rod). Rozhodčí: Brüggemann (Něm.), Ohlund (Švéd.) - Browne (Kan.), Dehaen (Fr.). Vyloučení: 2:5. Využití: 0:2. Diváci: 12 926.
Česko: Vaněček - Klok, Němeček, Štencel, Ščotka, Košťálek, Mašín - Vrána, Kämpf, O. Kaše - Zacha, Mandát, D. Kubalík - Pastrňák, D. Kaše, Zdráhal - Marek Růžička, Špaček, Gorčík. Trenéři: Miroslav Přerost, Jiří Juřík a Pavel Trnka.
Dánsko - Švédsko 1:5 (0:3, 1:2, 0:0)
Branky a nahrávky: 22. Olesen (M. Nielsen, Holmberg) - 10. Wallmark, 12. Blidh (Aho, Lagesson), 20. Nylander (De la Rose, Bergman), 21. de la Rose (Karlsson, Blidh), 38. Aho (Wallmark, De la Rose). Rozhodčí: Gofman (Rus.), Jeřábek (ČR) - Pesonen (Fin.), Ponomarjow (Něm.). Vyloučení: 6:4. Využití: 0:1. Diváci: 13 018.
Skupina A (Montreal):
Slovensko - Finsko 2:1 (1:1, 1:0, 0:0)
Branky a nahrávky: 10. Cehlárik (Réway), 27. Holenda (Réway) - 8. Rantanen (Ikonen, Hintz). Rozhodčí: Vinnerborg (Švéd.), St. Jacques - Mills (oba Kan.), Wüst (Švýc.). Vyloučení: 6:3. Využití: 1:0. Diváci: 6007.
Německo - Kanada 0:4 (0:2, 0:0, 0:2)
Branky a nahrávky: 5. McDavid (Morrissey, Petan), 13. Lazar (McDavid, Petan), 50. Domi (Reinhart), 56. Bowey (Petan, McDavid). Rozhodčí: Miller (USA), Wehrli (Švýc.) - Lazarev (Rus.), Malmqvist (Švéd.). Vyloučení: 4:6, navíc Sturm - Duclair oba 10 min. Využití: 0:3. Diváci: 12 733.