Baník v přípravě vyhrál. Uspěli i Bohemians, ale zranili se jim tři hráči. Boleslavský Pulkrab dal hattrick

Fotbalisté Ostravy na soustředění v Turecku porazili Olimpiji Lublaň 3:2 a předtím i Oboloň Kyjev 3:1. Stejného soupeře zdolal také Hradec Králové. Mladá Boleslav na kempu tamtéž rozdrtila Čerkasy 5:1 především díky hattricku Matěje Pulkraba, Bohemians 1905 přestříleli jihoafrický celek TS Galaxy 4:3 a Slovácko zvítězilo nad Radničkami Niš 1:0 stejně jako Karviná nad Škupi. Liberec remizoval s Wartou Poznaň 1:1.

David Puškáč z Bohemians a Ladislav Krejčí ze Sparty na archivním snímku.

Baník si proti třináctému týmu ukrajinské ligy po úvodní bezbrankové remíze s Vyškovem připsal první vítězství v zimní přípravě. O výhru nad kyjevským mužstvem se zasloužil především dvěma góly Matěj Šín.

„Jsme spokojení nejen s výsledkem, ale i s určitými fragmenty hry. Myslím, že jsme hráli ve vysokém tempu. Zápas snesl dobré měřítko,“ řekl klubové televizi trenér Slezanů Pavel Hapal. Jeho svěřenci odpoledne v odlišné sestavě nastoupili k zápasu s Olimpijí Lublaň a úřadujícího slovinského mistra udolali 3:2. Baník přišel o dvoubrankové vedení, ale v 90. minutě z poslední akce druhým gólem v utkání rozhodl Jiří Klíma.

Pod výhru Bohemians nad TS Galaxy se podepsali čtyři různí střelci. „Klokanům“ se během zápasu zranili tři hráči - už po 10 minutách David Puškáč a po změně stran Martin Dostál a Jan Matoušek.

„Je to velká kaňka na tomhle zápase, jinak by to byla super prověrka. ‚Puška‘ si něco udělal s břišním svalem. S Dostym to asi bude nejhorší, vypadá to na podezření na zlomeninu lícní kosti. Matoušek má koňara v nepříjemném místě nad kolenem. Jsou to pro nás špatné zprávy,“ litoval asistent trenéra Bohemians Ivan Hašek.

S Oboloní Kyjev si vedle Baníku zahrál i Hradec Králové. Ukrajinský celek po obědě nasadil odlišnou jedenáctku a také s Východočechy prohrál o dvě branky. Po změně stran o vítězství „Votroků“ 2:0 rozhodli Ondřej Šašinka a Matěj Koubek. Královéhradečtí nenašli přemožitele ani ve čtvrtém duelu zimní přípravy.

„Jsem hlavně rád, že jsme soupeře nepustili do nějakých výrazných šancí. My jsme se naopak dokázali prosadit. Ale je to zatím jen příprava. Pokračujeme dál a věřím, že jsme na dobré cestě,“ uvedl královéhradecký trenér Václav Kotal.

Mladá Boleslav si proti jinému účastníkovi ukrajinské ligy Čerkasy na úvod soustředění v Turecku zastřílela. Mezi 57. a 77. minutou se pod vysoké vítězství podepsal hattrickem útočník Pulkrab, který naskočil na druhý poločas.

„I v přípravě se hattrick počítá. Střílení gólů je příjemné proti jakémukoliv soupeři a v jakékoliv části sezony,“ uvedl v tiskové zprávě Pulkrab. „Jsem pochopitelně rád, že kluci předvedli velmi slušný výkon. Dát pět gólů je pro ně skvělá zpráva, že co společně děláme a chceme dělat, přináší ovoce. Zároveň vnímám, že soupeř nedosahoval očekávané kvality,“ podotkl mladoboleslavský trenér David Holoubek.

Čtvrtý tým ligové tabulky Slovácko udolalo Radnički Niš 1:0 gólem posily Marka Kvasiny z 88. minuty. Karviná po stejném vítězství nad makedonským týmem Škupi vyhrála i závěrečný třetí zápas v Turecku, navíc znovu neinkasovala.

„Řekl bych, že to byl nejkvalitnější soupeř, na kterého jsme v Beleku narazili. Hráči Škupi byli v první půli pohyblivější, druhá půle byla z naší strany mnohem lepší. Utkání rozhodl Lukáš Budínský po faulu na Adelekeho. Kopat jsme ovšem měli penalty hned tři. Za výkon ve druhé půli jsme si vyhrát zasloužili,“ mínil trenér ligového nováčka Juraj Jarábek.

Liberec po cenném vítězství nad lídrem bulharské ligy Černo More Varna ve druhém utkání v Turecku remizoval s Wartou Poznaň. Slovan poslal v 41. minutě do vedení střelou na přední tyč Nicolas Penner, ale patnáctý celek polské ligy srovnal z penalty.

„První poločas snesl velmi dobrá měřítka, vedli jsme zaslouženě 1:0. V druhém poločase jsme udělali chybu, ze které byla penalta, byl to velice laciný gól. Závěr byl důrazný, hektický a rozkouskovaný, kvalita hry šla výrazně dolů,“ řekl trenér Slovanu Luboš Kozel.

Přípravný turnaj Tipsport ligu překvapivě vyhrála Chrudim. Šestý tým druhé ligy dnes porazil na závěr skupiny A Varnsdorf 1:0 a jako jediný z 16 účastníků zvítězil ve všech třech zápasech. Východočeši předtím vytěžili i z toho, že prvoligová Mladá Boleslav proti nim nasadila „béčko“.

Jarní část nejvyšší soutěže začne za dva týdny.

Přípravné fotbalové utkání v Turecku:
Baník Ostrava - Oboloň Kyjev 3:1 (1:1)
Branky: 31. a 60. Šín, 89. Tanko - 28. Taranucha.
Sestava Ostravy: Markovič - Juroška, Frydrych, Pojezný, Šehič - Šudák (46. Málek), Miškovič (70. Grygar), Kubala, Šín, Madleňák (70. Krupička) - Tanko. Trenér: Hapal.
Baník Ostrava - Olimpija Lublaň 3:2 (1:0)
Branky: 47. z pen. a 90. Klíma, 43. Almási - 74. Florucz, 79. Jakupovič
Sestava Ostravy: Letáček - Ndefe, Blažek, Lischka (65. Měkota), Kpozo - Adediran, Rigo (69. Grygar), Boula, Klíma, Buchta - Almási. Trenér: Hapal
Bohemians Praha 1905 - TS Galaxy 4:3 (2:0)
Branky: 38. Kozák, 42. Kovařík, 65. Ristovski, 81. Matoušek - 54. vlastní M. Kadlec, 76. Sebelebele, 83. Vidal z pen.
Sestava Bohemians - I. poločas: Reichl - Křapka, Vondra, M. Kadlec - Mužík, Beran, Jindřišek, Kovařík - Puškáč (10. Prekop), Kozák - Huf. II. poločas: Valeš - Dostál (52. M. Kadlec), A. Kadlec, Křapka, Hybš - Hrubý, Hůlka - Hála, Prekop (70. Kozák), Matoušek - Ristovski. Trenér: Veselý.
Slovan Liberec - Warta Poznaň 1:1 (1:0)
Branky: 41. Penner - 55. Vizinger z pen.
Sestava Liberce - I. poločas: Bačkovský - Mikula, Chaluš, Purzitidis - Penner, Varfolomejev, Doumbia, Preisler - Kok, Tupta - Kulenovič. II. poločas: Hasalík - Mikula (65. Fukala), Chaluš, Prebsl - Penner (65. Ghali), Frýdek, Žambůrek, Preisler (65. Letenay) - Tupta (65. Višinský), Horský - Rabušic. Trenér: Kozel.
MFK Karviná - Škupi Skopje 1:0 (0:0)
Branka: 78. Budínský z pen.
Sestava Karviné: Holec - Krčík, Svozil, Bederka - Žák (46. Ezeh), Budínský (85. Kauan Carneiro), Boháč (60. Kačor), Fleišman (60. Ražnatovič) - Ayaosi (46. Papalelé) - Doležal (46. Akinyemi), Regáli (60. Vinicius). Trenér: Jarábek.
FC Hradec Králové - Oboloň Kyjev 2:0 (0:0)
Branky: 50. Šašinka, 74. Koubek.
Sestava Hradce: Zadražil - Harazim (83. Klíma), Čihák (83. Čech), Leibl - Čmelík (83. Pudhorocký), Kodeš (46. Kaštánek), Kučera (83. Dancák), Horák (63. Rada) - Juliš (46. Šašinka), Pilař (63. Koubek) - Vašulín (63. Hais). Trenér: Kotal.
1. FC Slovácko - Radnički Niš 1:0 (0:0)
Branka: 88. Kvasina
Sestava Slovácka: Fryšták - Blahút, Daníček (62. Kadlec), Hofmann (62. Srubek), Kalabiška (62. Sinjavskij) - Petržela (62. Reinberk), Havlík (73. Kvasina), Trávník (73. Kudela), Kohút (62. Kim Sung-pin), Juroška (62. Mihálik) - Cicilia (62. Vecheta). Trenér: Svědík