Desetibojař Scantling ovládl šampionát USA ziskem 8867 bodů, je sedmý v historii

Americký atlet Garrett Scantling vyhrál národní šampionát v desetiboji a díky výraznému vylepšení osobního rekordu na 8867 bodů se zařadil na sedmé místo historických tabulek. Z jeho krajanů jsou před ním jen bývalí světoví rekordmani Ashton Eaton (9045) a Dan O'Brien (8891).

Ilustrační foto.

Osmadvacetiletý Scantling, který loni obsadil čtvrté místo na olympijských hrách v Tokiu, si vylepšil osobní maximum o 220 bodů. Skvělý výkon předvedl i druhý Kyle Garland, který nasbíral 8720 bodů.

Scantling za ním po prvním dnu zaostával o 157 bodů, ale druhá polovina soutěže mu vyšla skvěle. Začal osobními rekordy v běhu na 110 metrů překážek (13,59) a v hodu diskem (51,04) a vydařil se mu také skok o tyči, kde zdolal 515 centimetrů. Jasně vyhrál i hod oštěpem za 67,16 a v případě času 4:42 v běhu na 1500 metrů mohl útočit i na O'Brienův zápis. Závěrečnou disciplínu ale dokončil za 4:46,37.

I tak se postaral o čtrnáctý nejlepší desetiboj historie. Tři lepší výkony má na kontě Tomáš Dvořák a dvakrát nasbíral více bodů další bývalý světový rekordman Roman Šebrle, který jako první překonal 9000 bodů.

Scantling dlouho od atletiky odbíhal. V minulosti pracoval jako finanční poradce. Když se nekvalifikoval na olympiádu v Riu de Janeiro 2016, podepsal smlouvu s týmem amerického fotbalu Arkansas Falcons, do NFL se ale neprosadil. Víceboji se znovu začal naplno věnovat před třemi roky.

Sedmiboj na šampionátu USA ve Fayetteville ovládla Anna Hallová výkonem 6458 bodů.

Švýcar Ehammer skočil v desetiboji do dálky rekordních 830 cm

Švýcar Simon Ehammer předvedl na vícebojařském mítinku v Ratingenu nejlepší skok do dálky v desetibojařské soutěži. Druhou disciplínu vyhrál výkonem 830 centimetrů, jímž o dva centimetry překonal dosavadní maximum olympijského vítěze Kanaďana Damiana Warnera z loňského Götzisu.

Dvaadvacetiletý Ehammer zároveň o tři centimetry vylepšil 22 starý švýcarský rekord v dálce. Stříbrný medailista z letošního halového mistrovství světa v Ratingenu nakonec zvítězil součtem 8354 bodů a překonal o 110 bodů národní rekord Beata Gähwilera z roku 1988. Druhý skončil Němec Tim Nowak výkonem 8160 bodů. Mistr světa Niklas Kaul soutěž nedokončil.

Sedmiboj ovládla domácí Sophie Weissenbergová, která nasbírala 6273 bodů.

MS v hokeji 2024

87. ročník Mistrovství světa v hokeji se koná v termínu 10.–26. května 2024 v České republice, turnaj si rozdělí města Praha a Ostrava.