Etiopan Tola zaběhl na Newyorském maratonu traťový rekord

Newyorský maraton vyhrál loňský mistr světa Etiopan Tamirat Tola v traťovém rekordu 2:04:58. Mezi ženami zvítězila Keňanka Hellen Obiriová za 2:27:23 a navázala na dubnový triumf v Bostonu.

Vítěz New Yorského maratonu Tamirat Tola

Tola zlepšil o osm sekund dosavadní rekord newyorského závodu, který držel 12 let Keňan Geoffrey Mutai. Dvaatřicetiletý vytrvalec byl o sekundu rychlejší než v dubnu v Londýně, kde doběhl třetí.

V Central Parku dnes Tola slavil vítězství jako první Etiopan po pěti letech. Vyhrál suverénně s náskokem 1:59 minuty před Keňanem Albertem Korirem. Za rekord obdržel bonus 50.000 dolarů (1,1 milionu korun) k prémii 100.000 dolarů za vítězství.

„Dvakrát jsem tady byl čtvrtý, do třetice se mi povedlo vyhrát. Mám z toho velkou radost,“ řekl Tola.

Ženy zaostaly za traťovým rekordem Keňanky Margaret Okayové z roku 2003 zhruba o pět minut, zato byl jejich závod o poznání dramatičtější. Obiriová rozhodla dlouhým finišem, díky kterému za sebou nechala o šest sekund Etiopanku Letesenbet Gideyovou. Třetí byla loňská vítězka Sharon Lokediová z Keni, která na krajanku ztratila deset sekund.

Někdejší dvojnásobná mistryně světa v běhu na 5000 metrů Obiriová vylepšila v New Yorku šesté místo z loňska, kdy přitom byla přibližně o minutu a půl rychlejší.

„Moje loňská premiéra tady dopadla hrozně. Někdy se z chyb dokážete poučit. Já jich tady před rokem udělala spoustu a chtěla jsem to napravit,“ uvedla Obiriová.

Mezi 50 tisíci účastníky byl i bývalý slovenský hokejista Zdeno Chára. Někdejší nejvyšší hráč NHL s 206 centimetry doběhl v čase 3:19:19. Pro vítěze Stanleyova poháru s Bostonem z roku 2011 to byl už pátý maraton v tomto roce. Na jaře dosáhl v Bostonu výkonu 3:38:23.