Götzis bude soubojem Šebrleho s Clayem a Klüftové se svými body

Oba olympijští vítězové vyšperkují slavný vícebojařský mítink v Götzisu. Zatímco Roman Šebrle svede velmi očekávaný souboj s Američanem Brianem Clayem, jenž letos závodí ve skvělé formě, Švédka Carolina Klüftová opět zřejmě nebude mít konkurenci. Český světový rekordman bude útočit na rekordní páté vítězství za sebou, Klüftová vyhrála dva předchozí ročníky slavného závodu v mekce vícebojů a chce hattrick.

Desetiboj bude ryzím soubojem Šebrleho s Clayem. Ve startovní listině totiž chybí v loňských tabulkách třetí nejlepší světový multiatlet Tom Pappas z USA, loni v Götzisu po boji s Šebrlem druhý, závodit nebude ani zraněný bronzový muž z Atén Dmitrij Karpov z Kazachstánu. Chybí Brit Dean Macey, naopak přihlásil se pátý desetibojař z olympiády Chiel Warners stejně jako Šebrleho tréninkový partner Maďar Attila Zsivóczky, v Aténách šestý.

Český víceboj bude zastupovat i bývalý trojnásobný mistr světa Tomáš Dvořák, který vyhrál v Götzisu v letech 1999 a 2000. Tuzemští atleti tak kralovali třetímu letošnímu klání vícebojařů započítávaném do seriálu IAAF challenge vždy v uplynulých šesti letech. Na startu bude také třetí Čech Jiří Ryba a Rakušan Roland Schwarzl, na jehož přípravě se podílí český kouč Boleslav Patera. Chybí Estonec Erki Nool, otazník visí nad formou Rusa Pogorelova.

Sympatická rozverná blondýna Klüftová bude mít největší soupeřku v Austře Skujyteové z Litvy, která získala v Aténách stříbro, ale se Švédkou prohrála propastným rozdílem o více než 500 bodů. Navíc do Götzisu nepřijede loni v tabulkách druhá Ruska Světlana Sokolovová. Startovat bude bronzová z Atén Britka Kelly Sotherthonová či Ukrajinka Natalya Dobrynská, obhájkyně loňského třetího místa.

Úvodní disciplína prvního dne je na programu v sobotu v 11:05, muži vystartují do stometrového běhu v 11:30. V neděli začnou dříve muži, překážky poběží v 10:00, ženy začnou skákat do dálky o půl hodiny později. Vítězka mezi ženami bude jasná před půl čtvrtou, start závěrečné disciplíny desetiboje na 1500 metrů

je připraven na 18:00.