Jamajčan Powell zaběhl stovku za 9,84

Na mítinku v Kingstonu padla poprvé v začínající atletické sezóně hranice 10 sekund v běhu na 100 metrů a hned výrazně. Domácí Jamajčan Asafa Powell zvítězil ve skvělém čase 9,84 sekundy. Dvaatřicetiletý bývalý světový rekordman ve svém nejlepším výkonu za poslední čtyři roky porazil o devět setin Američana Ryana Baileyho, třetí Nesta Carter z Jamajky dosáhl času 9,98.

Sprinter Asafa Powell při Zlaté tretře v Ostravě.

"V Guadeloupe jsem v protivětru běžel 10,08, tak jsem věděl, že na čas pod deset sekund mám. Zdálo se mi to jednoduché a jsem rád, jak jsem ten závod zvládl," řekl Powell po své nejrychlejší stovce od mítinku v Lausanne v roce 2011 (9,78).

Je to také jeho nejlepší výkon po pozitivním dopingovém testu v roce 2013. Za nález stimulantu oxilofrinu byl tehdy potrestán zákazem startu na 18 měsíců, ale vloni v létě mu mezinárodní arbitráž distanc zkrátila na půl roku. Do loňských tabulek se pak zapsal výkonem 9,87.

Na ženské čtvrtce se v Kingstonu prvním časem sezóny pod 50 sekund blýskla olympijská vítězka Sanya Richardsová-Rossová z USA (49,95), na poloviční trati výrazně vylepšila letošní maximum na 22,14 bahamská sprinterka Shaunae Millerová. Dosud nejrychlejší překážkářka sezony Jasmin Stowersová z USA ubrala ze svého času další setinu na 12,39.

V technických disciplínách zazářila kolumbijská trojskokanka Caterine Ibargüenová, úřadující mistryně světa předvedla výkon roku 14,87.