Maratón vyhrála na MS Keňanka Nderebaová, Japonci mají medaili

ÓSAKA

Keňanka Catherine Nderebaová vyhrála maratón na MS v atletice v Ósace. Světová šampiónka z roku 2003 z Paříže proběhla trať dlouhou 42,195 kilometru v času 2:30:37. Stříbro v náročných podmínkách při teplotách přes 30 stupňů vybojovala Čínanka Čchun-siou Čoum, která byla o osm sekund pomalejší. Třetí byla Japonka Reiko Tosaová (2:30:55), která získala pro pořádající zemi první medaili.

Tisíce domácích fanoušků podél tratě v ulicích Ósaky Tosaovou hnaly kupředu, neboť právě stříbrná medailistka z MS v Edmontonu 2001 byla poslední velkou šancí na titul pro Japonsko. Ve zbývajících sedmi finále během posledního dne šampionátu už pořadatelská země pravděpodobně titul nezíská.

Pětatřicetiletá vicemistryně světa z minulého šampionátu v Helsinkách Nderebaová, jež letos maratón vůbec neběžela, nastoupila na šestatřicátém kilometru a udělala si v dalších dvou kilometrech komfortní náskok, který udržela až do cíle. Postarala se tak o keňský double na šampionátu, neboť mužský maraton vyhrál Luke Kibet.

Obhájkyně titulu Britka Paula Radcliffeová na startu vinou zranění nebyla.

Ženy:
Maratón: 1. Nderebaová (Keňa) 2:30:37, 2. Čchun-siou Čoum (Čína) 2:30:45, 3. Tosaová (Jap.) 2:30:55, 4. Siao-lin Ču (Čína) 2:31:21, 5. Simonová (Rum.) 2:31:26, 6. Šimaharaová (Jap.) 2:31:40, 7. Jeptoová (Keňa) 2:32:03, 8. Masaiová (Keňa) 2:32:22.