Newyorský maraton v letním počasí vyhráli Keňané Chebet a debutantka Lokediová

Newyorský maraton ovládli Keňané. V nečekaně teplém počasí kolem 22 stupňů Celsia vyhráli Evans Chebet a při maratonském debutu Sharon Lokediová.

Newyorský maraton ovládl Evans Chebet z Keni.

Třiatřicetiletý Chebet, jenž už letos triumfoval na jiném velkém maratonu v Bostonu, zvítězil v čase 2:08:41. Ceněný americký double se mu povedl jako prvnímu od krajana Geoffreye Mutaie v roce 2011. Na dalších místech skončili Etiopan Shura Kitata a druhý muž tokijského olympijského maratonu Abdi Nageeye z Nizozemska.

Ještě v polovině závodu byl v dvouminutovém vedení Brazilec Daniel Do Nascimento, jenž ale po třicátém kilometru zkolaboval a závod nedokončil.

Překvapivá vítězka Lokediová doběhla do cíle v Central Parku v čase 2:23:23. Druhá byla Lonah Salpeterová z Izraele, třetí skončila mistryně světa Gotytom Gebreslaseová z Etiopie. Další maratonská debutantka, dvojnásobná mistryně světa na 5000 metrů Hellen Obiriová z Etiopie, byla šestá.

V New Yorku se po třech letech běželo při plné kapacitě, poté co byl kvůli koronaviru v roce 2020 závod zrušen a loni byla účast omezena. Letos organizátoři hlásili start zhruba 50 tisíc běžců.