Powell se stal jamajským šampiónem v běhu na 100 metrů. Na dálku porazil i Gaye

Asafa Powell se stal jamajským mistrem v běhu na 100 metrů. Dvaatřicetiletý sprinter využil absence Usaina Bolta a v pátek v Kingstonu mohl slavit. Bývalý světový rekordman vyhrál v čase 9, 84 s. O tři setiny tak na dálku porazil svého velkého konkurenta Tysona Gaye, jenž opanoval americký šampionát.

Sprinter Asafa Powell na atletickém mítinku Zlatá tretra 2015.

Ženská stovka viděla na obou mítincích nejlepší čas sezony. Na Jamajce zvítězila dvojnásobná zlatá olympijská medailistka Shelly-Ann Fraserová-Pryceová za 10,79, v Eugene se shodným časem v semifinále blýskla English Gardnerová. Ta ale titul nezískala, ve finále podlehla Tori Bowieové.

Powell vyhrál o sedm setin před Nickelem Ashmeadem, mistr světa z roku 2011 Yohan Blake nečekaně skončil už v semifinále. Mezi trojici, která se kvalifikovala na srpnové MS v Pekingu, se nevešel ani Nesta Carter, i když rovněž běžel pod deset vteřin. "Soustředím se na mistrovství světa, jsem v plném tréninku. Takže v téhle fázi mě takhle rychlý čas hodně potěšil," řekl Powell agentuře Reuters.

Gay se na světovém šampionátu objeví poprvé od roku 2009. Druhý za ním skončil devatenáctiletý Trayvon Bromell, který se v pátečních rozbězích zařadil časem 9,84 na druhé místo letošních tabulek. Nejrychlejší muž roku Justin Gatlin poběží v Eugene jen dvoustovku.

Do amerického týmu pro MS se nevešly sprinterka Carmelita Jeterová, až sedmá na stovce, nebo olympijská vítězka v běhu na 400 metrů Sanya Richardsová-Rossová. Desetibojařský titul získal součtem 8725 bodů Trey Hardee.

Mistrovství USA v atletice v Eugene:
Muži - 100 m (vítr 0 m/s): 1. Gay 9,87, 2. Bromell 9,96, 3. Rodgers 9,97. výška: 1. Kynard 237, 2. Duffield 234, 3. Williams 231 desetiboj: 1. Hardee 8725.
Ženy - 100 m (+1,2 m/s): 1. Bowieová 10,81, 2. Gardnerová 10,86, 3. Toddová 10,92. trojskok: 1. Eppsová 14,09. oštěp: 1. Wingerová 64,94.
Mistrovství Jamajky v atletice v Kingstonu:
Muži - 100 m: (vítr +0,9 m/s): 1. Powell 9,84, 2. Ashmeade 9,91, 3. Bailey-Cole 9,97400 m př.: 1. Whyte 48,90.
Ženy - 100 m (+0,4 m/s): 1. Fraserová-Pryceová 10,79, 2. Morrisonová 11,03, 3. Campbellová-Brownová 11,06 400 m př.: 1. Russellová 55,10.