Vadlejch byl ve finále Diamantové ligy druhý za Čoprou, Špotáková pátá

Oštěpař Jakub Vadlejch skončil druhý ve finále Diamantové ligy. Vítěz elitního atletického seriálu z let 2016 a 2017 ve čtvrtek v Curychu zapsal 86,94 metru a porazil ho jen olympijský vítěz Níradž Čopra, který hodil 88,44 metru. Světová rekordmanka a dvojnásobná olympijská vítězka Barbora Špotáková uzavřela sezonu a možná i atletickou kariéru pátým místem za 59,08 metru.

Jakub Vadlejch v akci.

Bronzový medailista z letošního mistrovství světa a úřadující vicemistr Evropy Vadlejch na Letzigrundu potvrdil, že se pravidelně umisťuje na stupních vítězů. Když ve druhém pokusu hodil 86 metrů, chvíli vedl, ale vzápětí ho z čela sesadil Čopra výkonem 44 centimetrů za 88 metrů. Aktuálně nejlepší český atlet se ve čtvrtém pokusu bezmála o metr zlepšil, ale více se k Čoprovi nepřiblížil.

Bronzová medailistka ze srpnového ME v Mnichově Špotáková tentokrát marně atakovala šedesátimetrovou hranici. Třikrát se její hody pohybovaly kolem 59 metrů, ten nejlepší byl o osm centimetrů za touto metou. Jestli to bylo její poslední vystoupení na velké atletické scéně, není jasné. Jednačtyřicetiletá oštěpařka, která je pětinásobnou vítězkou Diamantové ligy, požádala po evropském šampionátu o čas na rozmyšlenou, jak se svou kariérou naloží. Na pátek svolala tiskovou konferenci.

Oštěpařka Barbora Špotáková na mítinku Diamantové ligy v Curychu. Byl to její posladní závod?

Soutěž oštěpařek v Curychu vyhrála vedoucí žena letošních tabulek Američanka Kara Wingerová výkonem 64,98 metru. Za ní podle očekávání skončily další mimoevropské závodnice - mistryně světa Australanka Kelsey-Lee Barberová (63,72) a bronzová medailistka z MS Haruka Kitagučiová z Japonska (63,56).

Kara Wingerová v Curychu triumfovala.

Stovku ovládla pětinásobná mistryně světa v této disciplíně Shelly-Ann Fraserová-Pryceová. Pětatřicetiletá Jamajčanka v Curychu oplatila krajance Sherice Jacksonové porážku z Bruselu a v čase 10,65 získala svou čtvrtou Diamantovou trofej. Čekala na ni sedm let. Naposledy elitní seriál ovládla v roce 2015, kdy se ještě sčítaly výsledky všech mítinků. Jacksonová pak ke druhému místu ze stovky přidala výhru na dvoustovce za 21,80.

Mužským sprintům vládli Američané - Trayvon Bromell na stovce a Noah Lyles na dvoustovce. Druhý jmenovaný výkonem 19,52 sekundy překonal deset let starý rekord mítinku, který držel světový rekordman Usain Bolt.

Americký sprinter Trayvon Bromell se raduje po vítězství na hladké stovce.

Další suverénní výkon předvedl tyčkařský světový rekordman Armand Duplantis. Olympijský vítěz a mistr světa si triumf v Diamantové lize zajistil na 591 centimetrech, kam se dostal jen třemi skoky v soutěži. Poprvé chyboval až na výšce nového rekordu mítinku 607 centimetrů, ale napodruhé i svůj vlastní výkon z loňského finále překonal. Pak soutěž ukončil.

Pozici úřadující mistryně světa a světové rekordmanky potvrdila na krátkých překážkách Tobi Amusanová. Nigerijská sprinterka vyhrála v novém rekordu mítinku 12,29, kterým o desetinu vylepšila čas Američanky Gail Deversové z roku 2000. První diamantovou trofej získal na patnáctistovce olympijský vítěz Jakob Ingebrigtsen. Norský běžec ho ozdobil nejlepším světovým časem roku 3:29,02.

Brazilský překážkář Alison Dos Santos se v Curychu blýskl skvělým časem.

Suverenitu v letošním ročníku Diamantové ligy potvrdili překážkářka Femke Bolová (53,03), její kolega ze stejné disciplíny Alison dos Santos (46,98) a diskař Kristjan Čeh (67,10).