Basketbalisté Opavy prohráli v LM i popáté, doma podlehli Rytasu

Basketbalisté Opavy podlehli v domácím utkání 5. kola Ligy mistrů Rytasu Vilnius 75:95 a přišli definitivně o šanci na postup. Svěřenci trenéra Petra Czudka zůstali s bilancí 0-5 na posledním čtvrtém místě skupiny B. Účinkování zakončí příští týden dalším domácím duelem proti řeckému týmu Promitheas Patras.

Zleva Modestas Babraitis z Rytas Vilnius, Šimon Puršl z Opavy.

Čeští šampioni drželi proti litevskému favoritovi krok zhruba do poloviny třetí čtvrtiny. Poté ale soupeř získal díky jedenáctibodové šňůře dvojciferný náskok a udržel ho do konce. Opavě nepomohlo ani 20 bodů Američana Marquese Townese. V dresu hostů zaznamenali double double Martynas Echodas za 18 bodů a 13 doskoků a Gytis Radzevičius s 13 body a 10 doskoky.

„Vyhráli fanoušci, protože ti byli na jedničku… Klukům nemůžu upřít snahu, ale jsou tam stupidní ztráty, které nás sráží. Makáme, bojujeme, stáhneme to na čtyři body. Pak ale necháme soupeře vlastními hloupostmi, kdy pořád něco vymýšlíme, opět odskočit a uklidnit. Soupeř má kvalitu a jakmile je některý z hráčů volný, okamžitě trestá,“ řekl novinářům trenér Czudek.

Rytas předčil Slezany v doskocích 61:37, 31 z nich bylo útočných. Litevský celek nastřílel také jedenáct trojek a nemusel litovat ani třiadvaceti ztrát.

Opava vstupovala do utkání po čtyřech prohrách a s vědomím, že jen výhra jí může uchovat teoretickou šanci na postup. Slezané se ale nedostali proti favoritovi ani jednou do vedení a jejich manko v polovině druhé čtvrtiny narostlo na deset bodů.

Zleva Javin Delaurier z Rytas Vilnius, Šimon Puršl z Opavy.

Českého mistra vrátil do hry rozehrávač Townes, díky jehož dvanácti bodům se dotáhl na 37:39. Konec půle ale Opavě nevyšel a litevský soupeř po devíti bodech za sebou získal do přestávky náskok 48:37. Rytas už tou dobou dominoval v doskocích 32:17.

Opava zápas nevzdala a po sympatickém nástupu do druhé půle se opět vrátila na dostřel. Po úspěšných tříbodových trefách snížili domácí na tříbodové manko. Od stavu 52:59 se ale Slezané nedokázali střelecky prosadit a Rytas po jedenáctibodové šňůře zápas zlomil.

Před závěrečnou částí vedli hosté o osmnáct bodů a jejich náskok narostl v poslední části až na 25. Opava zvládla v závěru skóre jen lehce zmírnit.

„Mohli jsme být daleko zodpovědnější, protože chyby, které jsme udělali, by se neměly stávat. Co rozhodlo? To je jednoduché. Všechny čtyři čtvrtky jsme prohráli a bum… A hlavně 31 útočných doskoků soupeře. Sorry, tohle je takové číslo, že jsme v Lize mistrů opět udělali rekord, který bychom nechtěli,“ prohlásil opavský kouč.

„Holt je to pro nás zrcadlo, že musíme více pracovat. Tady nestačí jen odstavit hráče, ale musíme se více porvat. Není to pouze o pivotech, ale o celé pětce. Tohle číslo se mi bude ještě dlouho vracet ve snech,“ dodal Czudek.

Basketbalová Liga mistrů - 5. kolo:
Skupina B:
Opava - Rytas Vilnius 75:95 (18:24, 37:48, 55:73)
Nejvíce bodů: Townes 20, Šiřina 12, Pecháček 9 - Echodas 18, Normantas 15, Gorham, Radzevičius a Velička po 13. Fauly: 28:20. Trestné hody: 14/10 - 30/18. Trojky: 7:11. Doskoky: 37:61.
Promitheas Patras - Dijon 68:71 po prodl. (63:63, 29:33)