Basketbalisté Pardubic navzdory porážce udrželi skupinu A1

Basketbalisté Pardubic si navzdory porážce 78:81 v Ostravě v závěrečném 22. kole základní části ligy udrželi šestou pozici a tím i účast v nadstavbové skupině A1 zajišťující play off. Zaváhání Beksy nedokázaly využít Svitavy a po domácí prohře 77:92 s Brnem zůstaly v tabulce sedmé.

Ilustrační snímek.

Pardubice ve vyrovnaném duelu na palubovce předposledního týmu soutěže v polovině čtvrté čtvrtiny o tři body vedly, domácí ale otočili a díky trojce Filipa Šmída v předposlední minutě odskočili do rozhodujícího náskoku. "Postup do skupiny A1 jsme si bohužel neuhráli sami, ale naštěstí jsme zvládli předchozí čtyři domácí utkání a navzdory této porážce jsme ve skupině A1. Pro nás je možná dobře, že taková facka přišla teď. Hlavním problémem byla naše nízká koncentrace," uvedl na klubovém webu pardubický trenér Adam Konvalinka.

Nejlepší střelecký výkon v soutěži za posledních 15 let byl k vidění v Hradci Králové, kde Nemanja Bezbradica 49 body pomohl k výhře posledního Olomoucka 105:103. Sedmadvacetiletý Srb nastřílel nejvíce bodů v NBL od února 2006, kdy William Chavis z Mlékárny Kunín vytvořil ligový rekord 61 body. Bezbradica, jenž proměnil 11 ze 13 trojek, se dělí s dalšími dvěma hráči o třetí pozici v historických tabulkách.

Mezi nejlepší střelce v historii soutěže se dnes zapsal i Adam Číž z Kolína, který k výhře svého týmu 100:84 nad Děčínem přispěl 43 body.

Vybojovaným vítězstvím 98:90 v Ústí nad Labem zakončil základní část mistrovský Nymburk. Sluneta s novým trenérem Janem Šotnarem vyhrála první dvě čtvrtiny a v poločase vedla o osm bodů 51:43. Favorizovaní hosté sice ve třetí části srovnali krok, ale rozhodující náskok si vytvořit nedokázali a na začátku poslední čtvrtiny ještě těsně prohrávali.

Definitivně se Nymburk dostal do vedení pět minut před koncem po trojce Haydena Daltona a pak už si vítězství pohlídal. "Především velký kredit celému týmu Ústí, odvedlo velmi dobrou práci. Trápili nás, protože skórovali víceméně kdy chtěli, takže ještě jednou respekt. My musíme dále pracovat a připravit se na další fázi Ligy mistrů," uvedl nymburský trenér Oren Amiel. Střelcem zápasu byl jeho svěřenec Omar Prewitt s 24 body, na straně poražených domácích se 22 body činil Lamb Autrey.

Dramatický duel byl k vidění také na palubovce USK Praha, který v celém průběhu zápasu s druhou Opavou ztrácel, ale v koncovce vybojoval vítězství 88:87. Utkání rozhodl proměněnou trojkou 13 sekund před koncem Ondřej Sehnal. "Trenér na mě křičel, ať se toho ujmu a jdu pro vítězství. Tak jsem střílel za tři. Musím poděkovat trenérovi i spoluhráčům, kteří mě v průběhu zápasu podrželi a říkali mi, že to přijde," uvedl autor 17 bodů a 12 asistencí Sehnal.

Příští týden je vyhrazen finálovému turnaji Českého poháru.

Ženám rovnou začne play off

V lize basketbalistek se letos nakonec nebude hrát nadstavbová část. Asociace ženských ligových klubů rozhodla, že po odehrání osmnáctikolové základní části přijde kvůli pokračující pandemii na řadu rovnou play off pro osm nejlepších celků. Původně se měla tabulka rozdělit pro nadstavbu na dvě části se čtyřmi celky ve skupině A a s šesti v B.

"Důvodem u některých klubů jsou obavy z nahuštěného programu a možných karanténních opatření," uvedlo vedení Ženské basketbalové ligy na svém webu.

Play off se bude hrát na tři vítězné zápasy. V aktuální tabulce je jasno o prvním místě USK Praha a druhém Hradci Králové, který má jako jediný z týmů zápasy základní části už za sebou.

Devátý a desátý tým sehrají sérii na dva zápasy o umístění a o konečné pořadí budou v obdobných sériích hrát i vyřazení čtvrtfinalisté.