Belgie - Česko 84:41Basketbalistky schytaly na ME debakl

Belgie byla nad síly českých basketbalistek. Druhé utkání na ME v Tel Avivu reprezentace prohrála vysoko 41:84, když adeptky na některou z evropských medailí měly ve všem navrch. Zatímco Belgičanky, které nadělily podobně výrazný debakl i domácímu výběru, jsou prakticky jistými čtvrtfinalistkami, český tým bude nyní potřebovat k pojistce postupu ze skupiny udolat v neděli Izrael.

Natálie Stoupalová se snaží zastavit Belgičanku Maxuellu Lisowou-Mbakaovou

Český tým se znovu musel obejít bez Voráčkové, jejíž kotník ještě není v pořádku. Od začátku čelil lavině belgických útoků a měl ohromné potíže prosadit se na postavenou obranu soupeřek těžících pod košem z výškové převahy. Takže už ve 3. minutě za stavu 0:9 si trenérka Ptáčková brala oddechový čas.

Střelecký půst reprezentantek ukončila teprve trojka Holešinské, od té chvíle bodové manko přestalo narůstat Do české rotace se znovu docela rychle dostalo všech jedenáct hráček,  debutu se dočkala i teenagerka Paurová. Enormní bojovností i herní jednoduchostí statečně čelily síle favoritek.

Na Belgii, která v úvodním zápase smetla rozdílem 49 bodů domácí Izrael, částečně zafungovala i zónová obrana, k níž se národní tým uchýlil. Udržet krok se snažil také častou střelbou z dálky, jenže do poloviny utkání proměnil pouze tři ze třinácti trojkových pokusů.

Na palubovce jednoznačně dominovala opora euroligových šampionek, třicetiletá Meessemanová z Fenerbahce. Už na začátku třetí čtvrtiny se dostala na statisticky ceněný double, double. Nakonec v utkání zapsala 24 bodů a 11 doskoků.

Ve třetím dějství se Česko dostalo do velké krize při zakončení, zaznamenalo během této desetiminutovky pouze sedm bodů. Střelecký zápis Belgie do 27. minuty sice zajišťovaly pouze čtyři hráčky, ale byl to z jejich strany obrovský fičák. Teprve při vedení 50:30 dostaly na straně pozdějších vítězek výraznější příležitost i další.

Když potom reprezentantkám proti ztřetelně lepším soupeřkám došel dech a nedokázaly téměř šest minut vůbec skórovat, Belgie 15bodovou šňůrou definitivně rozhodla. Pak už bylo jen otázkou, o kolik Česko při celkových jednadvaceti ztrátách míče prohraje.

Přetrvávající obtížnost prosazení v koncovce i zřetelná bojácnost v útoku proti urostlým protihráčkám znemožňovala korekci výsledku. Konečný rozdíl ve skóre 43 bodů ovlivnilo i nasazení náhradnic na straně národního týmu.

Mistrovství Evropy basketbalistek – skupina B v Tel Avivu
Česko–Belgie 41:84
Nejvíce bodů: Andělová 11, Stoupalová 7, Vyoralová 6, Holešinská a Zeithammerová po 5 – Meessemanová 24, Vanlooová 13, Allemandová 12, Linskensová 7, Resimontová a Masseyová po 6. Rozhodčí Liszka (Pol.), Männiste (Est.), Gračin (Chorv.), trestné hody 4/2 – 14/10, trojky 5:9, doskoky 31:44, čtvrtiny 11:20, 15:19, 7:25, 8:20.
Izrael - Itálie 68:88 (31:47)
Nejvíce bodů: Cohenová a Garzonová po 15, Simmsová 13 - Zandalasiniová 33, Spreaficová 16, Andreová 10.

MS v hokeji 2024

87. ročník Mistrovství světa v hokeji se koná v termínu 10.–26. května 2024 v České republice, turnaj si rozdělí města Praha a Ostrava.