Basketbalistky USK Praha porazily v prvním ligovém finále Žabiny Brno

Basketbalistky ZVVZ USK Praha porazily doma v prvním ligovém finále Žabiny Brno 68:51 a vykročily za osmnáctým titulem v samostatné soutěži a čtrnáctým za sebou. Nejlepší střelkyní úřadujících šampionek byla s 16 body australská podkošová hráčka Ezi Magbegorová. Hostujícímu celku nepomohlo 12 bodů Elissy Cunaneové.

Zleva Emma Čechová Žabiny a Nyara Sabally USK.

Pražanky vstoupily do série povzbuzené vystoupením ve Final Four Evropské ligy, kde získaly před necelým týdnem bronzové medaile. V dnešním utkání uspěly i bez zraněné kapitánky Teji Oblakové a francouzské opory Valériane Ayayiové.

Žabiny zahájily duel nebojácně a po pěti minutách vedly 7:2. Domácí trenérka Natália Hejková si vzala oddechový čas a Pražanky poté otočily na 14:11. V úvodní části je zbrzdilo devět ztrát.

Ve druhé čtvrtině se hráčky USK zlepšily a po šňůře deseti bodů utekly do vedení 29:14. Po jednom ze soubojů odstoupila na chvíli Nyara Saballyová, obhájkyně titulu to ale nevykolejilo. Druhou část vyhrály 24:10 a i díky 12 bodům, sedmi doskokům a čtyřem blokům Magbegorové šly do kabin s vedením 38:21.

Po přestávce se Saballyová na palubovku vrátila. Brňanky snížily na rozdíl 13 bodů, domácí hráčky ale po trefách Maite Cazorlaové a Emese Hofové znovu odskočily. V závěrečné čtvrtině Pražanky žádné drama nedovolily. Hostující basketbalistky ji sice bez vyfaulované Natálie Stoupalové vyhrály 22:18, celkově ale prohrály o 17 bodů.

Hráčky USK tak prodloužily ligovou neporazitelnost na 301 zápasů. Naposledy v soutěži prohrály před jedenácti lety ve finále se stejným soupeřem (tehdy IMOS Brno).

Druhé finále se uskuteční v pondělí na hřišti Žabin od 18:00. Série se hraje na tři vítězné zápasy a může skončit v pátek 26. dubna. Nejpozději bude o mistryních rozhodnuto o čtyři dny později.

Finále play off basketbalové ligy žen - 1. zápas:
USK Praha - Žabiny Brno 68:51 (14:11, 38:21, 50:29)
Nejvíce bodů: Magbegorová 16, Andělová 13, Saballyová 11 - Cunaneová 12, Sklenářová 10, Kneževičová 9. Fauly: 14:20. Trestné hody: 17/11 - 8/7. Trojky: 5:6. Doskoky: 35:35.