USK Praha - Valencie 75:82Basketbalistky USK prohrály s Valencií a utrpěly třetí porážku v Eurolize

Basketbalistky USK Praha prohrály v domácím utkání 9. kola Evropské ligy s Valencií 75:82 a zkomplikovaly si boj o čelo tabulky skupiny A. Třetí porážku českých mistryň v tomto ročníku soutěže neodvrátila ani 21 body Brionna Jonesová. Hosty táhla autorka 22 bodů Marie Gülichová, 19 bodů přidala španělská hvězda Alba Torrensová.

Zleva Teja Oblaková z USK Praha a Elena Buenavidaová z Valencie.

Pražanky doplatily v utkání na 22 ztrát. Trefily také pouze jeden tříbodový pokus proti deseti úspěšným trojkám Valencie. Španělský celek oplatil USK domácí porážku 76:83 a dotáhl se na něj s 15 body na třetím místě v tabulce. V jejím čele je Fenerbahce Istanbul, který dnes porazil Szekszárd 91:71. Druhé jsou polské Polkowice, jež zdolaly Olympiakos 76:52.

Pražanky měly proti Valencii dobrý vstup do utkání a díky šňůře osmi bodů se ujaly vedení 13:2. Trenér hostů Rubén López reagoval oddechovým časem a španělský tým se vrátil brzy do hry. Jeho hlavní tahounkou byla Gülichová, jež v první čtvrtině vstřelila 12 bodů. Po její trojce v závěru otočila Valencie vývoj duelu na 21:19.

Marie Guelichová z Valencie (vlevo) a Brionna Jonesová z USK.

České mistryně se ve druhé čtvrtině dál střelecky hledaly a nedařilo se jim ani v obraně. Od stavu 27:28 nastřílely hráčky Valencie 13 bodů v řadě a získaly cenný náskok, který v jeden moment narostl až na 16 bodů. USK doplatil v první půli na 14 ztrát a i přes 13 bodů Jonesové odcházel do kabin s dvanáctibodovým mankem (33:45). Valencie si také pomohla šesti tříbodovými střelami, USK neuspěl ani při jednom z pěti pokusů.

Druhý poločas začal v hale Královka s lehkým zpožděním kvůli potížím s časomírou. Domácí hráčky se zkoušely co nejdříve přiblížit na dostřel, Valencie ale jejich nápor dokázala vždy odrazit tříbodovými pokusy. Rozstřílela se hlavně Torrensová, která ve třetí čtvrtině zaznamenala 15 bodů a hostující basketbalistky dál držely před závěrečnou částí třináctibodové vedení (68:55).

Ani v úvodu poslední čtvrtiny se nedařilo USK dostat na dostřel. Naději vykřesala až čtyři minuty před koncem Tereza Vyoralová, která díky šesti bodům za sebou snížila na 68:73. Blíže než na rozdíl pěti bodů se už ale USK do závěrečného klaksonu nedostal.

Evropská liga basketbalistek - 9. kolo:
Skupina A:
USK Praha - Valencie 75:82 (19:21, 33:45, 55:68)
Nejvíce bodů: Jonesová 21, Thomasová 17, Condeová 11 - Gülichová 22, Torrensová 19, Coxová 10. Fauly: 14:18. Trestné hody: 15/12 - 14/10. Trojky: 1:10. Doskoky: 39:29.
Fenerbahce Istanbul - Szekszárd 91:71
Polkowice - Olympiakos Pireus 76:52
Bourges - Boloňa 79:74