Česko - Černá Hora 56:65 Konec nadějí. Čeští basketbalisté si na MS nezahrají

Obhajovat šesté místo česká basketbalová reprezentace nebude. V Pardubicích padla s Černou Horou 56:65 a po třetí porážce v řadě přišla o teoretickou šanci na postup na mistrovství světa 2023. Národní tým s pouhou pěticí hráčů, kteří měli zkušenost ze zářijového EuroBasketu, nedokázal vzdorovat balkánskému soupeři zejména kvůli pouhé 37% úspěšnosti střelby a horšímu doskoku.

Ondřej Balvín (12) a Zoran Nikolič z Černé Hory.

Reprezentanti se drželi jen v první čtvrtině. „Vstup byl skvělý. Vycházely nám rychlé brejky, dávali jsme jednoduché koše," říkal pro ČT sport třináctibodový křídelník Tomáš Kyzlink, který při absenci jmenovce Satoranského zaskakoval i na rozehrávce. „Dirigent Saty nám chybí. Jako vždycky. Už jsme na to ale zvykli," mínil 29letý Kyzlink, jenž se vrátil po zranění kotníku.

V úvodu se omlazená česká sestava i přes dobrý výkon v defenzivě nedokázala utrhnout. Černá Hora, která už na začátku přišla kvůli zranění o lídra Kendricka Perryho, se držela v kontaktu a čekala na hluchou pasáž domácích. Ta přišla ve druhé čtvrtině.

Pěkný alley oop na Ondřeje Balvína v 15. minutě posunul skóre na 24:23, jenže poté Češi čekali na úspěšnou střelu neuvěřitelných osm a půl minuty. „Úplně jsme se zasekli. Nedařilo se nám najít převahu nad soupeřem a odešla nám i střelba," litoval Kyzlink. Devítibodové vedení po půli Černohorci rychle navyšovali až na propastných osmnáct bodů po třiceti minutách. A to zejména díky přesným trojkám, které se naopak domácím nedařily.

Šňůra sedmi bodů na začátku poslední čtvrtiny ještě přinesla drobnou naději na zázračný obrat, ale soupeř už si vysoký náskok pohlídal. „Je to na nic. Obrana byla přijatelná, ale s 56 body se vyhrát nedá. V útoku jsme byli impotentní," hodnotil před televizními kamerami pivot Balvín.

Zklamaný byl i trenér Ronen Ginzburg. „Nedávali jsme spoustu otevřených střel. Kluci se snažili na maximum, ale nehrají ani pořádně ve svých klubech, tak nemohou mít ideální formu," odkazoval v rozhovoru pro ČT sport na Kyzlinka, jenž je aktuálně bez angažmá, nebo Martina Peterku. „Potěšili mě ale mladíci Richard Balint s Davidem Böhmem," pochválil zkušený kouč mladíky a nováčky v týmu.

„Chybělo nám opravdu hodně hráčů. Prohra mě mrzí, ale jsem realista. Kvalifikaci jsme si zkomplikovali už v předchozích zápasech," uvědomoval si Ginzburg. Češi totiž padli doma s Maďarskem a v předchozí fázi i s Bosnou nebo v Bulharsku.

Další zápas, už bez naděje na postup, sehrají basketbalisté v pondělí od 18:00 v Maďarsku. Dá se očekávat, že ještě více prostoru dostanou hráči ze střídačky, kteří tak mohou nasbírat zkušenosti. „Věřím, že v útoku se nám bude dařit víc," dodal Ginzburg.