Nymburk si porážkou v Istanbulu zkomplikoval boj o postup v Lize mistrů

Nymburští basketbalisté prohráli v úterním 4. kole Ligy mistrů na hřišti tureckého Bahcesehiru 80:88 a výrazně si zkomplikovali boj o postup ze skupiny D. Čeští šampioni ztratili duel v poslední části, kterou domácí vyhráli 24:11. Nepomohlo jim ani 27 bodů nejlepšího střelce zápasu Gerela Simmonse, oporou domácích byl autor 22 bodů Yigit Arslan.

Martin Kříž (vpravo) a Kartal Ozmizrak z Bahcesehiru při utkání Ligy mistrů na palubovce Nymburku.

Středočeši utržili první porážku pod novým trenérem Ladislavem Sokolovským a nemají již boj o jedno ze tří postupových míst ve svých rukou. S Bahcesehirem mají také horší vzájemné skóre. Pro zachování naděje musí Nymburk v příštím kole porazit doma Igokeu. Bosenský celek je sice čtvrtý, má ale zápas s Bilbaem k dobru.

Nymburk chtěl v Istanbulu navázat na čtyři týdny staré domácí vítězství nad Bahcesehirem 79:76. Domácí se museli obejít bez americké opory a rozehrávače Jamara Smithe, oproti prvnímu zápasu však mohli nasadit novou posilu zkušeného pivota Jamese Gista.

Turecký celek se dostal v úvodu do vedení 15:5, čeští šampioni však zareagovali a díky devíti bodům za sebou první nápor odrazili. Oba týmy spoléhaly v první čtvrtině na tříbodové pokusy. Bahcesehir trefil šest trojek, Nymburk pět. Domácí táhl třináctibodový Muhammed Baygül, díky němuž turecký tým vyhrál první část 25:19.

Bahcesehiru se povedl vstup i do další čtvrtiny, díky šesti bodům v řadě získal dvanáctibodový náskok. Nymburk se snažil dotáhnout, blíž jak na rozdíl osmi bodů se ale nedostal. Když pak Baygül trefil v poslední vteřině druhé části další střelu, odcházeli Středočeši do kabin s třináctibodovým mankem.

Jediný český zástupce v soutěži se vrátil po přestávce s novou energií. Přestože zaostával o 15 bodů, díky čtyřem trojkám za pět minut snížil na 56:61. Rozstřílel se hlavně Simmons, který dal za bezmála šest minut 11 bodů.

Nymburk pokračoval ve zlepšené obraně i produktivitě a po dalších pěti bodech Marka Klassena vyrovnal na 64:64. V závěru čtvrtiny završil po nesportovním faulu Oguze Savase obrat díky trestným hodům a následné trojce Martina Kříže. Nymburk ovládl třetí část 29:11 a před závěrečnou čtvrtinou vedl 69:64. Bahcesehir doplatil i na sedm ztrát.

Domácí se ale za bouřlivé podpory fanoušků nevzdali a po trefě Arslana pět minut před koncem znovu vedli 74:73. Utkání rozhodla koncovka, kterou Nymburk dohrával bez vyfaulovaného Natea Watsona a Erika Locketta. Lockett sice za stavu 75:79 trefil dvoubodový koš, dopustil se ale útočného faulu, který rozhodčí posoudili jako nesportovní. Arslan po dvou trestných hodech zvýšil náskok Bahcesehiru a domácí už v závěru žádné drama nedopustili.

Basketbalová Liga mistrů - 4. kolo
Skupina D:
Bahcesehir - ERA Nymburk 88:80 (25:19, 53:40, 64:69)
Nejvíce bodů: Arslan 22, Baygül 21, Boutsiele 16 - Simmons 27, Klassen 18, Lockett 10. Fauly: 16:22. Tresné hody: 24/15 - 11/10. Trojky: 11:14. Doskoky: 44:39.