Španělští obhájci prohráli na basketbalovém MS s lotyšským nováčkem

Lotyšští basketbalisté získali na mistrovství světa po Francii další cenný skalp, na úvod osmifinálové fáze porazili obhájce titulu Španěly 74:69. Poprvé prohráli také Kanaďané, kteří překvapivě podlehli Brazílii 65:69. Účast ve čtvrtfinále už si zajistili Američané, Němci, Slovinci a Litevci.

Lotyšsko je největším překvapením basketbalového mistrovství světa.

Nováčka šampionátu Lotyšsko v Jakartě nezlomila ani dvanáctibodová ztráta ve třetí čtvrtině a úřadujícím mistrům Evropy připravil první porážku na turnaji, čímž zdramatizoval ve skupině L boj o čtvrtfinále. Španělé se dlouho nemohli výrazněji prosadit, ale po čtrnáctibodové šňůře od stavu 40:42 ve druhém poločase se zdálo, že chytili vítr.

Lotyši však navázali na výkon proti francouzským stříbrným medailistům z olympiády a mistrovství Evropy. V poslední části je nakoply i dvě trojky Kristerse Zorikse za sebou, které znamenaly vyrovnání na 61:61, a koncovku zvládli lépe díky trestným hodům. Nejlepším střelcem zápasu byl s 16 body Davis Bertans, který jako jediný z lotyšského týmu působí v NBA.

Kanada vedla nad Brazílií až o 12 bodů, ale nakonec odešla poražena i proto, že měla úspěšnost střelby z pole jen 33 procent. Nezachránil ji ani rozehrávač Oklahomy Shai Gilgeous-Alexander, který byl s 23 body nejlepším střelcem zápasu. Brazilce vedl Bruno Caboclo, který si připsal 19 bodů a 13 doskoků. Ve skupině L mají všechny týmy sedm bodů.

Američané porazili Černou Horu 85:73, po pomalejším rozjezdu měli ale ještě v poločase jednobodovou ztrátu. Velké problémy jim dělal zejména pivot Chicaga Nikola Vučevič, který zaznamenal 19 bodů a 16 doskoků. Lídrem USA byl rozehrávač Minnesoty Anthony Edwards se 17 body.

Němci si poradili s Gruzií 100:73, ale v poločase měli jen dvoubodový náskok. Soupeř měl také nejlepšího střelce zápasu, Sandro Mamukelašvili dal 19 bodů, ale německý tým zářil z tříbodové vzdálenosti. Trefil 20 trojek, jejich bodový lídr Maodo Lo proměnil všech šest pokusů.

Litevci přehráli řecký tým 92:67 poté, co ovládli druhý poločas 53:24. Lídrem vítězů byl Rokas Jokubaitis s 19 body.

Slovinci oplatili Australanům porážku z utkání o bronz na olympijských hrách v Tokiu. Nejlepší střelec šampionátu Luka Dončič k tomu pomohl 20 body. Australanům nebylo nic platných 25 bodů Joshe Giddeyho.

Neporazitelnost ztratili Srbové, kteří podlehli Itálii 76:78. V utkání se dostali z dvouciferné ztráty a sami se ujali vedení až o 16 bodů (60:44) ve 27. minutě, ale k dalšímu obratu zavelel křídelník Utahu Simone Fontecchio. Ve zbytku utkání nastřílel 15 ze svých celkově 30 bodů a dovedl Italy k výhře.

Ve skupině I mají všechny týmy stejně bodů poté, co Portoriko zdolalo Dominikánskou republiku 102:97. Naději na čtvrtfinále mu pomohl udržet především Tremont Waters, který nasbíral 37 bodů, 11 asistencí a sedm doskoků. Ještě o dva body více nastřílel na druhé straně pivot Minnesoty Karl-Anthony Towns a přidal 10 doskoků.

Mistrovství světa basketbalistů na Filipínách, v Japonsku a Indonésii - osmifinále: