Srbsko - Kanada 95:86Srbští basketbalisté jsou po devíti letech ve finále MS

Srbští basketbalisté jsou po devíti letech ve finále mistrovství světa. Kanadu zdolali na Filipínách 95:86 a v nedělním finále narazí na vítěze zápasu mezi USA a Německem. Bogdan Bogdanovič přispěl k srbské výhře 23 body, v kanadském týmu měl stejnou bilanci R. J. Barrett.

Srb Stefan Jovič (vpravo) a Kanaďan Shai Gilgeous-Alexander.

Srbové prošli do finále podruhé v samostatné historii, i když jim chybí největší hvězda Nikola Jokič. Letošní vítěz NBA s Denverem a nejužitečnější hráč zámořské ligy z předchozích dvou let se rozhodl dopřát si v létě volno.

Mužstvo trenéra Svetislava Pešiče táhne na turnaji jiný zástupce NBA Bogdan Bogdanovič. Rozehrávač Atlanty byl znovu nejlepším střelcem týmu i díky třem trojkám ze čtyř pokusů. Sekundovali mu Ognjen Dobrič a Nikola Milutinov, kteří dali po 16 bodech.

K Barrettovi se připojil v kanadském dresu autor 16 bodů Dillon Brooks. Oba trefili tři trojky, ale dalších pět střel z dálky minuli. Méně se tentokrát dařilo klíčovému rozehrávači Shai Gilgeousovi-Alexanderovi, jenž s 15 body zaostal za svými výkony z předchozích zápasů.

Srbové vedli prakticky celý zápas. Po sedmibodové šňůře v závěru prvního poločasu narostl jejich náskok na 52:37. V úvodu třetí čtvrtiny Kanada i díky dvěma Brooksovým trojkám snížila manko až na sedm bodů, ale soupeř znovu odskočil a dovedl zápas bez potíží k výhře.

Bývalá Jugoslávie je s pěti tituly spolu s USA nejúspěšnější zemí v historii MS. Srbové v samostatné éře zatím hráli finále jen v roce 2014, kdy podlehli právě Američanům.