Basketbalisté USA deklasovali ve čtvrtfinále MS Itálii, Srbsko vyřadilo Litvu

Basketbalisté USA deklasovali ve čtvrtfinále mistrovství světa Itálii 100:63 a na rozdíl od minulého šampionátu v roce 2019, na němž obsadili historicky nejhorší sedmé místo, postoupili do semifinále. Mezi nejlepšími čtyřmi jsou na Filipínách také Srbové, kteří v souboji evropských velmocí porazili Litvu také jednoznačně 87:68.

Basketbalisté Srbska jsou prvními semifinalisty MS.

Američané se v pátečním semifinále střetnou s vítězem středečního duelu Německo - Lotyšsko, Srbové budou o postup do finále hrát s lepším ze zápasu Kanady se Slovinskem.

Tým USA se oklepal ze dva dny staré porážky od Litvy na závěr osmifinálové fáze turnaje. Svěřenci trenéra Stevea Kerra vedli nad Itálií po první půli už o 22 bodů a prohráli pouze poslední čtvrtinu za již rozhodnutého stavu.

Nejlepším střelcem zápasu byl s 24 body Mikal Bridges z Brooklynu, 18 bodů přidal Tyrese Haliburton z Indiany. „Chtěli jsme hned od rozskoku nastavit tón zápasu a donutit je hrát naším tempem. Prostě jsme se snažili hrát kvalitně 40 minut,“ řekl Haliburton, jenž proměnil šest z osmi tříbodových pokusů.

Osmnáct bodů nastřílel na straně poražených Italů Simone Fontecchio, od loňska hráč Utahu.

Litevci skončili na turnaji po první porážce. V neděli překvapili na závěr osmifinálové skupiny výhrou nad favorizovaným výběrem USA 110:104, ale srbský tým byl nad jejich síly. Po vyrovnané první čtvrtině svěřenci Svetislava Pešiče soupeři odskočili a v poslední desetiminutovce vedli až o 25 bodů.

Americký basketbalista Tyrese Haliburton

„Jak je vidět, ta výhra nad Američany nic neznamená. Už je to jen součást historie. Šanci získat medaili jsme ztratili,“ řekl podle agentury AP zklamaný Tadas Sedekerskis, který byl se 14 body nejlepším litevským střelcem proti Srbsku.

Bogdan Bogdanovič přispěl k vítězství 21 body. Rozehrávač Atlanty proměnil devět z 13 střel z pole včetně dvou trojek. Ještě lepší úspěšnost střelby (88 procent) měl Filip Petrušev, čerstvá posila Philadelphie z Crvené zvezdy Bělehrad minula jediný z osmi pokusů z pole. Při třech tříbodových střelách byl Petrušev neomylný.

Srbové oplatili soupeři porážku z dosud jediného vzájemného duelu na mistrovství světa, v roce 2010 podlehli Litevcům v utkání o bronz. Mohou si vynahradit zklamání z loňského evropského šampionátu, na němž skončili devátí, i minulého MS v roce 2019, kde obsadili páté místo.

Na jedné židli na srbské lavičce byl přehozený dres Boriši Simaniče, který minulý týden v zápase proti Jižnímu Súdánu inkasoval úder do zad a v neděli mu lékaři při operaci odebrali poraněnou ledvinu.

„Ráno nám poslal sms. Napsal: Hele, hoši, jsem po dvou operacích v pořádku. Nic mi není. Prostě vyhrajte. Se mnou si hlavu nelámejte a zvládněte to,“ uvedl Bogdanovič. „To byla obrovská vzpruha a příval energie. Takže díky, Borišo. Tohle bylo i pro něj,“ dodal.