Hlavní obsah

Aplikace prozradila tajné vojenské základny. Teď chce být bezpečnější

11. 3. 2018 8:03

Fitness aplikace Strava nadělala nedávno vrásky na čele mnohým bezpečnostním expertům po celém světě. Ukázalo se totiž, že otevřeně publikované údaje o pohybu uživatelů, takzvané heatmaps, prozradily i utajované vojenské a vládní základny a projekty v odlehlých oblastech. Navíc i na těch méně tajných daly všem veřejně najevo, jaké pohybové vzorce mají tamní stráže, posádky, zásobovači a podobně. To samozřejmě představuje obrovský bezpečnostní problém. Nyní se Strava rozhodla situaci řešit.

Foto: Profimedia.cz

Bezpečnostní experti mohou být nyní více v klidu. Některé tajné operace zůstanou tajné. Foto: Profimedia.cz

Článek

Nastavení v aplikaci bylo možné už dříve upravit tak, aby nedocházelo k únikům citlivých údajů. Ukázalo se ale, že většina uživatelů ‒ včetně těch na tajných misích a základnách ‒ nevěnuje bezpečnostnímu nastavení dostatečnou nebo vůbec nějakou pozornost. Strava se nyní odhodlala věc velmi zjednodušit a umožnit rychlé nastavení soukromí všem uživatelům tak, aby se data nikde nezobrazila.

Jde o poměrně zásadní změnu i vzhledem k tomu, že poskytovatel aplikace prodává kumulovaná data za jistě nemalé peníze například urbanistickým plánovačům a dopravním podnikům. Podle dat o pohybech jednotlivců lze totiž velice přesně a efektivně plánovat či upravovat infrastrukturu města ‒ chodníky, cyklostezky...

Bezpečnostní hrozbu nová úprava aplikace ale zcela neřeší. Stále je totiž nutné, aby uživatel aktivně zasáhl a svá nastavení soukromí si upravil, i když nyní mnohem snadněji. Stále tak hrozí únik citlivých vládních i osobních informací. Poskytovatel aplikace vydal prohlášení, že jeho vývojové týmy neustále pracují na dalším vylepšování bezpečnostních prvků.

Reklama

 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   

MS ve fotbale 2022 v Kataru

Mistrovství světa ve fotbale 2022 letos probíhá v netradičním termínu od 20. listopadu do 18. prosince v Kataru. Program MS ve fotbale čítá 64 zápasů, které se odehrají na osmi stadionech. Šampionátu se účastní 32 týmů, které jsou rozděleny do osmi skupin. Kde můžete sledovat zápasy MS v televizi?