Hlavní obsah

Sport ho nezajímal, sám mu neholdoval. Přesto ze svého syna vytrénoval olympijskou legendu

30. 11. 2015 9:03

Narodil se jako Percy Newbold, když ale zemřel jeho mladší bratr, přijal jako vzpomínku jméno po něm – Peter. Na vojnu narukoval krátce před vypuknutím druhé světové války. Loď, na níž sloužil, potopil německý křižník Gneisenau. Při transportu do zajateckého tábora vyskočil z jedoucího vlaku. Pěšky došel až do Španělska, kde byl však znovu dopaden a uvězněn. Se svojí druhou ženou měl čtyři děti. Když navštívil sportovní klub svého dvanáctiletého syna, jedna věc mu byla jasná: Takhle to dál prostě nepůjde...

Foto: Profimedia.cz

Peter Coe se svým synem Sebastianem, toho času nejrychlejším mužem planety na 800 a 1500 metrů a jednu míli (Moskva, 1980). Foto: Profimedia.cz

Článek

Ačkoli Peter Coe nikdy sám nesportoval, o sport se nezajímal a neměl vůbec žádné zkušenosti z této oblasti, jeho zdravý rozum křičel na celé kolo: Co dělají s tvým synem v klubu, je holý nesmysl! Řekl si, že to vezme do svých rukou. Začal pilně studovat veškeré dostupné materiály a vybírat si z nich to nejlepší. Nikdo nevěřil v jeho úspěch. Vždyť absolutně ignoroval trenérské postupy nejuznávanějších odborníků té doby a dělal skoro všechno obráceně!

Musíš trénovat rychle!

Syn Sebastian byl poměrně slušný běžec na dlouhé vzdálenosti. Otec v něm ale viděl středotraťařský potenciál. Mantrou začínajícího trenéra Petera bylo „trénuj pomalu, budeš pomalý běžec". A něco takového ze svého syna rozhodně nechtěl. Zatímco všude vládly postupy spoléhající na dlouhé, pomalé běhy, zaměřil se Peter a Seb na krátké, rychlé a namáhavé úseky s krátkými přestávkami. (Nepřipomíná vám to trochu Zátopka?)

První zlato

Ve 23 letech, v roce 1979 přiváží Seb domů první světový rekord z 800 metrů. Brzy nato následoval světový rekord na jednu míli. A pak přišel světový rekord na 1500 metrů v Curychu. Celkově se Sebovi podařilo za kariéru vytvořit světových rekordů jedenáct. Ve svých 25 letech dokázal Sebastian Coe nastavit tři nové světové rekordy během pouhých 41 dní.

• Seb Coe pořídil do své sbírky dvě zlaté a dvě stříbrné medaile z olympijských her. Z ME si odvezl jednu zlatou, dvě stříbrné a jednu bronzovou – tu získal roku 1978 v Praze.
• Seb Coe vstoupil také do britské politiky pod vlajkou konzervativců.
• V srpnu tohoto roku se stal Seb Coe prezidentem IAAF, Mezinárodní asociace atletických federací, když o 23 hlasů zvítězil nad protikandidátem Sergejem Bubkou, bývalým fenomenálním sovětským skokanem o tyči.

Po svém druhém vítězství na olympiádě v Los Angeles v běhu na 1500 metrů se Seb Coe stal jediným běžcem, kterému se v této disciplíně podařilo obhájit zlato z předchozích olympijských her. Světový rekord na 800 metrů, který nastolil roku 1981, vydržel nepřekonán po dalších šestnáct let.

Většinou se trenérům nedostává příliš pozornosti a ani slávy. Nekonformní Peter Coe ale vstoupil do historie jako trenér a otec nekompromisního běžce.

Reklama

 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   

MS ve fotbale 2022 v Kataru

Mistrovství světa ve fotbale 2022 letos probíhá v netradičním termínu od 20. listopadu do 18. prosince v Kataru. Program MS ve fotbale čítá 64 zápasů, které se odehrají na osmi stadionech. Šampionátu se účastní 32 týmů, které jsou rozděleny do osmi skupin. Kde můžete sledovat zápasy MS v televizi?