Hlavní obsah

Obří show v zámoří. Trump se těší, žalobci neuspěli

Jde o výjimečnou akci, která nabídne historicky nejvyšší finanční odměny pro bojovníky. Galavečer UFC Freedom 250, který se uskuteční již tuto neděli 14. června (v České republice v noci na pondělí 15. června), přinese výrazné navýšení bonusů. Šéf zámořské organizace Dana White zároveň oznámil, že se turnaj uskuteční za každého počasí.

Foto: Allison Robbert, ČTK/AP

Brazilec Alex Pereira bude usilovat o třetí titul ve třetí váhové kategorii.

Článek

Jednou z hlavních obav organizátorů bylo právě nepříznivé počasí. Kvůli bouřce a výskytu blesků se o dvě hodiny opozdila už tisková konference u Lincolnova památníku. „Akce se uskuteční za každých okolností,“ prohlásil šéf UFC Dana White. „Už mě nebaví mluvit o počasí. V neděli večer budeme bojovat na trávníku Bílého domu, ať se děje cokoli.“

Mimořádně očekávaný turnaj, který se uskuteční v den 80. narozenin amerického prezidenta Donalda Trumpa, se nakonec bude konat navzdory žalobě, jež se dostala až k federálnímu soudu. Odpůrci akce tvrdili, že její pořádání porušuje předpisy Správy národních parků a že organizátoři nezískali všechna potřebná povolení. Soud však jejich návrh na zastavení turnaje zamítl, a akce tak může proběhnout podle plánu.

„Soud správně odmítl předčasný a neopodstatněný pokus zastavit historickou akci UFC pořádanou u příležitosti 250. výročí naší země,“ uvedl pro ESPN mluvčí Bílého domu Davis Ingle. „Bílý dům toto rozhodnutí vítá a těší se na uspořádání této jedinečné oslavy na jižním trávníku.“

Na tiskové konferenci ve Washingtonu, D. C. bylo také oznámeno navýšení bonusů pro bojovníky. Odměna za výkon večera vzrostla na 400 tisíc dolarů (asi 8,3 milionu korun). Kromě toho budou vyplaceny dva speciální bonusy ve výši 425 tisíc dolarů za nejlepší individuální výkony. UFC a Crypto.com již v dubnu oznámily vytvoření bonusového fondu v hodnotě jednoho milionu dolarů právě pro akci UFC v Bílém domě.

Celkem se tak čtrnáct bojovníků, kteří se představí na kartě UFC Freedom 250, uchází o podíl z bonusů v celkové hodnotě 1,65 milionu dolarů (zhruba 34,3 milionu korun).

Rozsah příprav odpovídá mimořádnosti celé akce. Na jižním trávníku vyrostla 28 metrů vysoká ocelová konstrukce arény, která výrazně změnila panorama areálu. Kapacita je přibližně 4 000 diváků, zatímco dalších až 85 000 fanoušků by mělo zápasy sledovat na velkoplošných obrazovkách v nedalekém parku Ellipse.

Náklady na uspořádání turnaje se podle dřívějších odhadů pohybují kolem 60 milionů korun. Do prodeje se dostaly také VIP vstupenky, jejichž cena měla dosahovat až 1,5 milionu dolarů (zhruba 31,2 milionu korun). Očekává se však, že většinu míst přímo v aréně obsadí příslušníci armády, významní hosté a osobnosti nejen ze světa bojových sportů.

„Je skvělé využít prostředí Bílého domu k propagaci UFC a přiblížit tento sport novému publiku, které by se sem za běžných okolností možná nikdy nedostalo,“ prozradil ředitel komunikace Bílého domu a dlouholetý poradce Donalda Trumpa Steven Cheung. „Prezident je skutečný fanoušek. Zná turnajové karty, bojovníky i jejich statistiky.“