Hlavní obsah

Bez dopingu nemůžete Tour de France nikdy vyhrát, myslí si Armstrong

19. 1. 2013 6:47

Lance Armstrong přiznal stud a potvrzuje svou kajícnost za doping, jehož užívání předcházelo všem jeho sedmi triumfům na Tour de France. Dříve oslavovaný cyklista to řekl v druhém díle televizního rozhovoru s Oprah Winfreyovou. Nicméně popřel, že se pokoušel uplácet Americkou antidopingovou agenturu USADA, jak je obviňován. Také řekl, že bez podpůrných látek můžete na slavném francouzském závodu jen těžko uspět.

Foto: George Burns, ČTK/AP

Armstrong se v rozhovoru se slavnou televizní hvězdou otevřel.Foto: George Burns, ČTK/AP

Článek

„Stydím se za to, co jsem dělal. Je to hnusná věc," řekl viditelně nervózní Armstrong. Potvrdil také, že když musel opustit nadaci Livestrong pomáhající nemocným rakovinou a jejich rodinám, kterou před 16 lety založil, byl to pro něj "moment nejhlubšího ponížení".

Jedenačtyřicetiletý cyklista také připustil, že by chtěl znovu závodit, i když dostal doživotní distanc v cyklistice. Právě tato touha jej prý přiměla k doznání. „Jsem závodník. To jsem dělal celý život. Velmi rád trénuji. Velmi rád jezdím," prohlásil. Armstrong však vyjádřil naději, že jeho doživotní trest jednou bude zmírněn.

Chtěl by dál závodit

„Už se nebudu účastnit Tour de France, ale je řada jiných věcí, které bych rád dělal a nemohu. Jestli bych rád běžel chicagský maraton, až mi bude 50, kdyby byla možnost? To bych rád. A nemohu," zalitoval sportovec. Jeho distanc se totiž zatím vztahuje i na triatlon či dálkové běhy, tedy další jeho oblíbené disciplíny.

„Zasloužím si být potrestán, ale nemyslím si, že si zasloužím trest smrti," dodal v nadsázce. Texasan však také upozornil, že trest, který mu USADA udělila, je mnohem tvrdší než sankce vůči jiným přiznaným hříšníkům, kteří dostali mírnější tresty díky tomu, že svědčili proti němu. „Neříkám, že není spravedlivý, říkám, že je odlišný," konstatoval.

Winfreyová se jej rovněž ptala na tvrzení šéfa USADA Travise Tygarta, podle něhož cyklista agentuře nabízel asi čtvrt milionu dolarů. „Ne, to není pravda," opáčil Armstrong. Vedení USADA reagovalo krátkým prohlášením, v němž uvedlo, že si za tvrzením svého výkonného ředitele v nedávném televizním pořadu „60 Minutes" stojí.

Nejvíc měl host slavné moderátorky slzy na krajíčku, když hovořil o tom, jak se k dopingu přiznal dětem. „Řekl jsem (synovi) Lukeovi: 'Už mě neobhajuj... jenom řekni, že tatínek toho lituje'," svěřil se cyklista.

Bez dopingu „Tour" nemůžete vyhrát

Armmstrong se k dopingu poprvé přiznal už v prvním díle rozhovoru, vysílaném v noci na pátek. Uvedl, že podváděl i při všech sedmi svých triumfech v proslulém závodu Tour de France. Něco takového přitom dlouhá léta předtím popíral. Armstrong o tituly již před časem přišel. Dnes řekl, že přišel o zhruba 75 milionů dolarů (téměř dvě miliardy korun) v důsledku toho, že jej loni opustili sponzoři.

Za důvod, proč užíval zakázané látky, označil v prvním díle „bezohlednou" touhu po vítězství. Bez dopingu podle něj nelze na Tour de France uspět. Připustil, že jeho přiznání přichází pozdě. Připustil také, že v minulosti šikanoval lidi včetně dalších cyklistů, kteří na jeho dopování upozorňovali.

Sportovec si v minulosti kromě úspěchů na trati získal srdce fanoušků po celém světě i díky úspěšnému boji s rakovinou varlat. Proslul ale také jako člověk, který je ochotný zničit kariéry a životy lidí, kteří jeho sportovní výkony uváděli v pochybnost. Bývalou masérku svého týmu Postal Service Emmu O'Reillyovou například označil za prostitutku a alkoholičku.

Armstronga trumgla jen Whitney Houston

První díl exkluzivního rozhovoru sledovalo podle agentury Reuters 3,2 milionu Američanů, což je druhá nejvyšší sledovanost za dobu působení televizního kanálu OWN (Oprah Winfrey Network), který talkshow Oprah Winfreyové vysílá.

Větší sledovanost měl rozhovor s příslušníky rodiny zesnulé zpěvačky Whitney Houstonové z loňského března. Tehdy se dívalo 3,5 milionu lidí.

Podle Reuters filmové společnosti Paramount Pictures a Bad Robot koupily práva na zfilmování chystané knihy o Armstrongově pádu. Knihu Cycle of Lies: The Fall of Lance Armstrong (Koloběh lží: Pád Lance Armstronga) napsala reportérka New York Times Juliet Macurová.

Reklama

Související témata:
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •