Kuss si na Vueltě pojistil celkové prvenství, etapu vyhrál Poels

Američan Sepp Kuss uhájil červený dres lídra i v předposlední 20. etapě cyklistické Vuelty a jen nedělní dojezd do Madridu ho dělí od životního triumfu. Do cíle 207,8 km kopcovité trasy v Guadarramě dorazil v objetí s týmovými kolegy Jonasem Vingegaardem a Primožem Rogličem, kteří jsou za ním seřazení v průběžném hodnocení.

Americký cyklista Sepp Kuss uhájil i v předposlední 20. etapě dres lídra a má na dosah triumf na Vueltě.

Stáj Jumbo-Visma je tak jen krok od toho, aby jako první v historii ovládla v jedné sezoně všechny tři závody Grand Tours. Na Giru d'Italia letos triumfoval trojnásobný šampion Vuelty Roglič, na Tour de France obhájil titul Vingegaard. V poslední etapě už se na celkové pořadí tradičně neútočí.

„Byl to velmi zvláštní okamžik, zažít to se svými dvěma kolegy. Už jsem skoro tam,“ řekl ke společnému dojezdu v poslední „ostré“ etapě Kuss. Dlouholetý domestik, který i letos na Giru a Tour týmovým kolegům pomáhal k jejich triumfům, se stane prvním americkým vítězem Grand Tour po Chrisi Hornerovi, který v roce 2013 vyhrál také na Vueltě.

Kuss měl plnit roli pomocníka i tentokrát, po osmé etapě se ale dostal do čela průběžného hodnocení a červený dres od té doby úspěšně hájí. Před Vingegaardem vede o 17 sekund, třetí Roglič na něho ztrácí 1:08 minuty. První tři místa v některém ze závodů Grand Tours naposledy obsadili jezdci jedné stáje v roce 1966, kdy rovněž na Vueltě triumfoval tým Kas-Kaskol.

Etapový vavřín dnes vybojoval Wout Poels. Nizozemský cyklista ve spurtu uprchlíků porazil loňského vítěze Vuelty Remca Evenepoela, třetí skončil Pelayo Sánchez. Trio lídrů dorazilo do cíle s odstupem 10:37 minuty.

Český cyklista Jan Hirt dojel na 45. místě se ztrátou 11:26, Michal Schlegel byl klasifikován na 112. příčce s mankem 19:02.

V neděli čeká peloton závěrečná rovinatá 21. etapa, která měří 101,5 km a končí slavnostním dojezdem v centru Madridu.