Hlavní obsah

Dojemný příběh. Hvězdičky i paralympijský šampion pomohli mladíkovi

10. 8. 2022 12:20

Potlesk pro hvězdy! Paralympijský šampion Jiří Ježek, zpěvák skupiny Slza Petr Lexa, nebo třeba cyklistka Evelína Opičková pomohli podpořit dojemný příběh, kdy nejde o vítězné vavříny, ale hlavní je dobrá věc. Letošní cyklistické aktivity projektu WeLoveCycling.cz, který zaštiťuje automobilka ŠKODA a v jejím rámci se uskutečníl i projekt Probuď v sobě vítěze, podpořily handicapovaného Davida Štefanidese. Najeté kilometry vynesly úctyhodných tři sta tisíc korun.

Foto: WeLoveCycling.cz

Projekt WeLoveCycling.cz podpořil handicapovaného Davida Štefanidese. Do akce se zapojil i paralympijský šampion Jiří Ježek.Foto: WeLoveCycling.cz

Článek

Už v červnu se na pražském Strahově uskutečnil druhý ročník amatérského závodu L'Etape Czech Republic by Tour de France 2022. Mezi bezmála 2000 účastníky nechyběly známé tváře. Zpěvák Petr Lexa nebo cyklistka Evelína Opičková pokořili trasy o délce 91 a 136 km a zúročili tak několikaměsíční přípravu pod taktovkou paralympijského šampiona v cyklistice Jiřího Ježka.

„Dokud jsem bydlel mimo velkoměsto, měl jsem na cyklistiku dostatek času. Ale když jsem se přestěhoval, kolo mi leželo pomalu deset let na balkóně," usmívá se při hodnocení akce zpěvák a frontman kapely Slza, kterého se zmíněným Davidem Štefanidesem pojí příhoda z minulosti. Před deseti lety se totiž tenkrát 11letý chlapec objevil ve videoklipu hudebníka.

Jely se bomby, byl to masakr, líčí Martina Sáblíková zážitky z L´etape. Pomohl jí Zdeněk ŠtybarVideo: Sport.cz

Rozhodnutí zúčastnit se závodu může padnout spontánně ze dne na den, ale zvládnout desítky kilometrů potřebuje disciplínu. Pod taktovkou šestinásobného paralympijského vítěze a mistra světa, současně nejúspěšnějšího cyklisty paralympijské historie, bral přípravu velmi vážně. Upravil životosprávu i životní tempo.

Foto: WeLoveCycling.cz

Projekt Probuď v sobě vítěze, který byl součástí cyklistické aktivity WeLoveCycling.cz, podpořil handicapovaného Davida Štefanidese. Do akce se zapojila celá řada známých tváří.Foto: WeLoveCycling.cz

Motivace jeho i třeba cyklistky Evelíny Opičkové byla jasná. Vidina překonání svých limitů byla lákavá, ale hlavní byla touha pomoci jednadvacetiletému mladíkovi, který se narodil s diagnózou dětské mozkové obrny. Trápí ho i přidružené diagnózy v podobě těžké oční vady, skoliózy zad, epilepsie a bolestivé spasmy nohou. Má postižené všechny končetiny a potřebuje 24/7 nutnou asistenci druhé osoby.

„David pro nás byl hnacím motorem. Věděla jsem, že když on zvládá svůj každodenní boj, já musím zvládnout natrénovat na L´Etape," vzpomíná Opičková. A v cíli se ona i zpěvák skupiny Slza dočkali velké radosti.

TOUR DE FRANCE 2022 ve studiu s Jiřím JežkemVideo: Sport.cz

„Vidět nadšeného Davida, který na nás čekal v cílové rovince, bylo po závodu tou největší odměnou," říká Lexa. Platforma WeLoveCycling.cz proměnila veškeré najeté kilometry z výzvy Probuď v sobě vítěze na finanční pomoc Davidovi. Celkově se mladík za 37 500 najetých kilometrů mohl těšit na tři sta tisíc korun. Ty budou využity na elektrický pohon k invalidnímu vozíku a nutné rehabilitační pobyty, díky kterým má mladý muž šanci oddálit náročnou operaci.

„Atmosféra a odhodlání, které jsme v průběhu roku zažili, se nedá jen tak popsat. Jsem velmi rád, že mohu být celého projektu součástí.," shrnul své dojmy paralympijský cyklista Jiří Ježek na Handy Cyklo Maratonu, kde byly výsledky celého projektu odprezentovány.

Reklama

Související témata:
Ježek