Francouz Thomas vybojoval první vítězství na Giru, dál vede Pogačar

Francouzský cyklista Benjamin Thomas vyhrál z úniku pátou etapu Gira d'Italia, v níž čtveřice uprchlíků zmařila očekávané vyhlídky na další souboj spurtérů. Růžový dres lídr závodu uhájil Slovinec Tadej Pogačar, jenž dojel v hlavním pelotonu s odstupem jedenácti sekund. Český jezdec Jan Hirt stále drží osmou příčku.

Benjamin Thomas se raduje z vítězství

Osmadvacetiletý Thomas, jenž má z dráhy bronzovou medaili v bodovacím závodě dvojic z olympijských her v Tokiu, v závěru 178 km dlouhé trasy přespurtoval Dána Michaela Valgrena a domácího Andreu Pietrobona a oslavil první etapový vavřín na Grand Tour. Zároveň ukončil dlouhé čekání stáje Cofidis na výhru, na kterou čekala od loňské Vuelty.

Peloton se uprchlíky, kteří zaútočili 77 km před cílem, v závěru marně snažil dojet. Tempo v něm udával mimo jiné i Hirtův kolega z týmu Soudal-Quick Step Josef Černý, na cílovou pásku ale balík dorazil s jedenáctisekundovou ztrátou. Spurt hlavního pole se všemi sprinterskými hvězdami vyhrál domácí Jonathan Milan, jenž ovládl úterní čtvrtou etapu a den předtím byl druhý.

Pogačar dojel na 29. místě a dál vede s náskokem 46 sekund před Britem Geraintem Thomasem. Hirt, jenž dnes byl klasifikován na 67. místě, ztrácí v průběžném pořadí 1:13 minuty. Černý dojel s odstupem 4:21.