König se v dešti vrátil na Vueltě do elitní desítky, 14. etapu ovládl Ratto

Collada de la Gallina

Deštivou čtrnáctou etapu cyklistické Vuelty vyhrál v sólovém úniku Ital Daniele Ratto. Druhý dojel s odstupem bezmála čtyř minut jeho krajan Vincenzo Nibali, který zvýšil svůj náskok v celkovém pořadí. Český jezdec Leopold König skončil v sobotu na desátém místě a vrátil se do elitní desítky průběžného hodnocení na osmou příčku.

Italský cyklista Vicenzo Nibali zvýšil svůj náskok v průběžném pořadí Vuelty.

Dnešní etapu z Bagy do Andorry v Pyrenejích výrazně poznamenalo nepříznivé počasí. Na nejvyšším místě 155,7 km dlouhého úseku hoře Port de Envalira bylo jen pět stupňů Celsia, cyklisty navíc sužoval déšť. Kvůli problematickým podmínkám v andorských Pyrenejích dlouho nefungoval ani televizní přenos.

Ve sjezdu z Coll de Ordino opustil závod kvůli podchlazení Ital Ivan Basso, který byl v celkovém pořadí na sedmé příčce. Déšť donutil odstoupit mimo jiné také Belgičana Nicka Nuyense z týmu Garmin a nizozemskou dvojici stáje Vacansoleil Lieuwe Westra a Wouter Poels.

Ratto se ostatním uprchlíkům utrhl asi 50 kilometrů před cílem po zdolání nejvyššího bodu trati a druhou horskou etapu dokončil v pohodě 3:53 před druhým Nibalim. Ten využil ztráty dosud druhého Ira Nicolase Roche a navýšil celkové vedení z 31 na 50 vteřin. Na druhou příčku se posunul Američan Christopher Horner, třetí je Španěl Alejandro Valverde.

Nejlepší z českých jezdců na Vueltě König dojel s odstupem 5:21 na lídra a díky odstoupení Bassa a ztrátě Španěla Daniela Morena a Poláka Rafala Majky se posunul na osmé místo. Na Nibaliho má vítěz osmé etapy manko pět minut a 42 vteřin.

V neděli je na programu nejdelší královská etapa z Andorry do Peyragudes, která měří 224,9 kilometru. Peloton zamíří i na vrchol Puerto de la Bonaigua až do výšky 2090 metrů nad mořem.

Vuelta - 14. etapa Baga (Collada de la Galina, 155,7 km)