Hlavní obsah

Kreuziger v prvním pyrenejském testu ztratil a vypadl z desítky

18. 7. 2010 17:50

Český cyklista Roman Kreuziger znovu na Tour de France vypadl z elitní desítky. První pyrenejskou etapu vyhrál po úniku Francouz Christophe Riblon, Kreuziger ji dokončil na 28. místě se ztrátou tří minut. V průběžném pořadí se před něj dostali týmový kolega z Liquigasu Ivan Basso i vítěz sobotní etapy Alexander Vinokurov a odsunuli jej na 12. příčku.

Foto: Bettini Photo

Roman Kreuziger (v popředí) na ilustračním snímkuFoto: Bettini Photo

Článek

"Včera jsem říkal, že poslední dvě těžké etapy někdo v Pyrenejích odskáče, ale netušil jsem, že to budu zrovna já," řekl Kreuziger na svých internetových stránkách. "Bohužel je to sport, nedá se nic dělat. Vypadl jsem z desítky, ale rozhodně neházím flintu do žita," dodal.

První náročné pyrenejské kopce nezměnily nic na pořadí v čele, obhájce Alberto Contador s lídrem Andym Schleckem se totiž po celou dobu pečlivě hlídali. V závěrečném stoupání dokonce nechali ujet průběžně třetího Samuela Sáncheze i čtvrtého Denise Meňšova. Ti do cíle dorazili 54 sekund za uprchlíkem Riblonem, na dvojici lídrů však najeli jen 14 sekund.

"Jestli budu muset hrát poker až do konce, tak budu hrát poker. Když chci vyhrát Tour, musím jet chytře," řekl Schleck. "Meňšova se Sánchezem jsem mohl nechat ujet, protože je nepovažuju za adepty na vítězství," dodal.

"Hlídali jsme si jeden druhého a to nám stačilo. Nakonec jsme dokonce spolupracovali, abychom snížili náskok Sáncheze s Meňšovem, protože jsme si nemohli dovolit na ně ztratit víc času," přidal Contador.

Kreuziger ztratil kontakt s elitními vrchaři zhruba sedm kilometrů před cílem a jeho celková ztráta v průběžné klasifikaci narostla na sedm minut a 11 sekund. "Cítil jsem se mizerně. Už ve sjezdu před posledním kopcem jsem věděl, že je zle. Úplně mi chyběla síla, pálily mě nohy. Kdyby se už předposlední stoupání jelo o trošičku rychleji, neuvisel jsem tam," řekl Kreuziger.

O návrat do nejlepší desítky se jediný český zástupce v pelotonu Tour může pokusit hned v pondělí, kdy čeká na cyklisty těžké stoupání na Port de Bales zhruba dvacet kilometrů před cílovou čarou. "Ivan (Basso) i já jsme dnes ztratili, ale jen tak lehce se nevzdáme. Jsem samozřejmě naštvaný, jak jsem dnes jel, pořád jsou ale ve hře ještě další těžké etapy. Byl bych rád, aby to z mé strany už bylo jen lepší," uvedl Kreuziger.

Sedminásobný vítěz Tour Lance Armstrong přijel do cíle se ztrátou 15 minut, starosti si z toho však nedělal. "Jel jsem a užíval si to. Nejsem zvyklý mít při závodě čas se rozhlížet kolem, dívat se na lidi. Tour nevyhraju, ale určitě si ji užiju," řekl.

Osmatřicetiletý Američan patřil před startem slavného závodu ke kandidátům na triumf, vinou několika pádů však o šanci přišel. Podle šéfa stáje RadioShack Johana Bruyneela nyní Armstrong nabírá ztrátu úmyslně, aby neohrožoval vedoucí jezdce a mohl si dojet pro etapové vítězství.

Tour de France, 14. etapa: Revel - Ax 3 Domaines (184,5 km):
1. Riblon (Fr.) 4:52:42, 2. Meňšov (Rus.), 3. S. Sánchez (Šp.) oba -54, 4. A. Schleck (Luc.), 5. Rodriguez (Šp.), 6. Gesink (Niz.), 7. Contador (Šp.), 8. Van den Broeck (Belg.) všichni -1:08, 9. Cunego (It.), 10. Sastre (Šp.) oba -1:49, ...28. Kreuziger (ČR) -3:03.
Průběžné pořadí: 1. A. Schleck 68:02:30, 2. Contador -31, 3. S. Sánchez -2:31, 4. Meňšov -2:44, 5. Van den Broeck -3:31, 6. Gesink -4:27, 7. Leipheimer (USA) -4:51, 8. Rodriguez -4:58, 9. L. Sánchez (Šp.) -5:56, 10. Basso (It.) -6:52, ...12. Kreuziger -7:11.

Reklama

Související témata: