Schurter vyhrál SP v Lenzerheide a odpoutal se od Absalona, Cink skončil desátý

Švýcarský biker Nino Schurter se doma v Lenzerheide dočkal rekordního 34. vítězství v závodech Světového poháru v cross country. Dosud se o první příčku dělil s Francouzem Julienem Absalonem, a to od loňského dubna, ale v neděli jeho bilanci po suverénní jízdě překonal. První desítku pořadí uzavřel Ondřej Cink.

Nino Schurter v akci (ilustrační foto)

Sedmatřicetiletý úřadující mistr světa Schurter první pohárový triumf vybojoval v dubnu roku 2010, do neděle poslední loni v dubnu v Brazílii, kde Absalonův rekord vyrovnal. Loni v Lenzerheide mu útok na rekord zhatila krátce před cílem kolize s reprezentačním kolegou Mathiasem Flückigerem.

Od loňského července Schurter na historický okamžik čekal, před měsícem při zahájení seriálu v Novém Městě na Moravě skončil třetí. "Nemohlo být na světě lepší místo než tady," řekl osminásobný celkový šampion SP a desetinásobný mistr světa v televizním rozhovoru a poděkoval domácímu publiku za bouřlivou podporu.

V historickém pořadí je Jaroslav Kulhavý sedmý s devíti pohárovými výhrami. Jeho nástupce v roli české jedničky Cink přišel o květnový novoměstský závod ve Vysočina Areně kvůli nemoci. Ve Švýcarsku uhájil v cíli desáté místo, na Schurtera ztratil minutu a 50 sekund.

Český reprezentant Ondřej Cink na tréninku.

Závod žen vyhrála v Lenzerheide stejně jako loni úřadující mistryně Evropy Loana Lecomteová z Francie. Jitka Čábelická byla sedmačtyřicátá. Seriál bude pokračovat za týden v Leogangu v Rakousku.