Smoláře Cinka opět vyřadila ze hry o medaile technika, deváté zlato z MS má Schurter

Český biker Ondřej Cink dojel v závodě cross country na mistrovství světa horských kol v italském Val di Sole šestnáctý. Z boje o medaili ho stejně jako na olympijských hrách v Tokiu vyřadily technické problémy. Pro deváté zlato v kariéře si dojel švýcarský velikán Nino Schurter před krajanem Mathiasem Flückigerem a Francouzem Victorem Koretzkým. V elitní ženské kategorii slavila poprvé v kariéře Britka Evie Richardsová.

Ondřej Cink měl technické problémy a dojel šestnáctý

Třicetiletý Cink, čtvrtý muž čtvrtečního short tracku, měl podobně jako na olympiádě, kde své vystoupení kvůli defektu ani nedokončil, rozjetý další velký závod na bronz. Dlouho jezdil s odstupem za vedoucím švýcarským duem.

Na konci čtvrtého z šesti okruhů se na něho Koretzky dotáhl, v pátém kole pak měl český závodník zjevné potíže s řazením a ze hry o přední umístění tak vypadl. V cíli měl manko tří minut a 40 sekund na vítěze, za bronzem zaostal o více než dvě a půl minuty.

"Ze začátku jsem se cítil dobře, bylo to vyrovnané. Koretzky byl samozřejmě silnější ve sjezdu, já byl zase lepší v kopcích, takže těžko říct, jak by to dopadlo. Bohužel mi přestalo řadit kolo, zůstalo mi to na těžkém převodu a já musel v těch nejprudších pasážích běžet. Pak se to chytlo před cílem, takže jsem už mohl jet, ale i tak už to bylo ztracené. Výkon tam dneska byl, štěstí mi teď ale v poslední době nepřeje," uvedl Cink pro server mtbs.cz.

Schurter prodal ve finiši své bohaté zkušenosti i dovednosti. Flückigera nechával dlouho před sebou a pak o svém dalším triumfu rozhodl předjetím v zatáčce krátce před koncem, ve finiši už před sebe soupeře nepustil.

Pětatřicetiletý Schurter tak navázal na individuální tituly z let 2009, 2012, 2013 a 2015-2019. Vedle toho má z MS i tři zlata z týmových soutěží. Po dvou stříbrech získal v závodech jednotlivců i štafet.

Zatímco Schurter v cíli zářil štěstím, Flückiger byl hodně zklamaný, že na něho zbylo znovu stříbro. Na MS byl totiž druhý potřetí za sebou a těsně pod vrcholem zůstal navíc i letos v olympijském závodě. Ještě výrazně hůře však dnes dopadl obhájce titulu Jordan Sarrou, jenž byl s pětiminutovým mankem až šestadvacátý. O osm míst za ním dojel Jan Vastl.

Richardsová je mistryní světa

Richardsová zvítězila před Nizozemkou Anne Terpstraovou a Švýcarkou Sinou Freiovou. Češkám závod nevyšel, nejlepší z nich byla dvaatřicátá Jana Czeczinkarová.

Čtyřiadvacetiletá Richardsová v úvodu zlikvidovala náskok vedoucí Francouzky Pauline Ferrandové-Prévotové, která usilovala o čtvrtý titul a zároveň i zlatý hattrick po triumfech v roce 2019 a loni v Leogangu. Stříbrná žena ze závodu v short tracku Richardsová pak brzy sama zaútočila a na cestě za životním triumfem už ji nedokázal nikdo zastavit.

Britka Evie Richardsová slaví titul mistryně světa

"Nemůžu tomu vůbec uvěřit a jsem z toho sama v šoku. Dnes se sešlo všechno, co se sejít mělo. A já jsem za to hrozně šťastná, jak se mi celý závod povedl," pochvalovala si dojatá šampionka v televizním rozhovoru pro Mezinárodní cyklistickou unii (UCI).

Druhá Terpstraová přijela s více než minutovou ztrátou, jen pár sekund poté se odehrál tuhý švýcarský souboj o bronz, v němž nakonec vítězka short tracku Freiová předčila olympijskou vítězku Jolandu Neffovou. Ferrandová-Prévotová obsadila šesté místo, dostala se před ni i loučící se Polka Maja Wloszczowská, která během posledního z celkem pěti okruhů, jež následovaly po zaváděcím kole, chybovala a vypadla z bitvy o bronz.

Czeczinkarová ztratila na Richardsovou téměř devět minut. Zkušená Jitka Čábelická byla čtyřicátá, o pět příček za ní dojela do cíle Tereza Tvarůžková.

V závodech třiadvacítek se Čechům nevedlo o moc lépe. Mezi muži dojel Jan Zatloukal šestadvacátý, vůbec první zlato pro Chile vybojoval Martín Vidaurre. V závodě žen do 23 let byla nejlepší Češkou čtyřiadvacátá Tereza Sásková, roli favoritky potvrdila Rakušanka Mona Mitterwallnerová.