Finsko - ČeskoGeniální dvojčata zničila finálový sen českých florbalistek

Plány na historicky první finálovou účast českých florbalistek na mistrovství světa se minimálně o dva roky odkládají. V Singapuru vyřídily tým kouče Lukáš Procházky Finky, přesněji řečeno dvě hráčky. Při drtivé výhře 8:2 obstarala pět branek dvojčata Veera a Oona Kauppiovy, která potvrdila, proč jsou postrachem celého florbalového světa.

Veera Kauppiová řídila kanonádu do české sítě.

Singapur (od našeho zpravodaje) - Oba týmy si zopakovaly semifinálové utkání z minulého mistrovství světa v Uppsale, kde slavily Finky po výhře 5:4. Tentokrát se žádné drama nekonalo…

Šampionát se na víkendový finálový program přesunul na dvanáctitisícový National Indoor Stadium, což při pohledu na tribuny jen s hloučky českých a finských fanoušků nebyl úplně nutný krok.

Od začátku měli více důvodu k radosti diváci s bílou vlajkou a modrým křížem. Svůj první záblesk florbalové geniality předvedly Kauppiovy už ve druhé minutě, kdy Oona naservírovala své sestře míček před prázdnou branku, ve třinácté minutě si hvězdy švédského celku Thorengruppen role vyměnily.

Český tým si po suverénně zvládnutém čtvrtfinále s Dánskem chvilku zvykal na výrazně rychlejší tempo hry, ve hře ho držela pohotovými zákroky brankářka Jana Christianová. A ještě do přestávky dostala Češky na dostřel Vanessa Rebecca Keprtová, když propálila všechno, co jí stálo v cestě.

Jenže místo obratu po přestávce Finky navýšily vedení zásluhou Veery Kauppiové, která potvrzovala, proč byla už třikrát zvolena nejlepší florbalistkou světa. Na 4:1 zvýšila třetí členka elitní finské formace Miisa Turunenová

Při přesilovce ještě vykřesala naději přesnou ranou Denisa Ratajová, ale do přestávky si seveřanky vybudovaly čtyřgólový náskok při vedení 6:2. Ve třetí části ještě jede přidaly dva góly, Kauppiová se zastavila na čtyřech trefách.

„Nezvládli jsme to, co jsme věděli, že bude klíčové. Průběh nás nutil reagovat způsobem, na který byly Finky připravené. I když si nemyslím, že byl začátek z naší strany špatný, tak jsme udělali za mě chyby ne úplně systémové, které soupeře dostaly do pohodlného stavu,“ uznal kouč Lukáš Procházka.

Jediným možným odrazovým můstkem bylo proměňování šancí. Jenže produktivita haprovala. „To nás postupně sráželo, bralo nám to energii. Plán, který jsme měli, nevyšel. Nezahráli jsme dobře,“ nevymlouval se.

Češky tak v neděli (od 9.00 SEČ na ČT 2) poosmé v řadě čeká zápas o bronz, vítězně ho zvládly jen jednou, v roce 2011. Soupeřem bude poražený ze zápasu mezi Švýcarskem a favorizovaným Švédskem.

Mistrovství světa Singapur
Semifinále
Česko- Finsko 2:8
Branky a nahrávky: 15. KEPRTOVÁ (BERÁNKOVÁ), 30. RATAJOVÁ (JIRÁKOVÁ) - 2. O. Kauppiová (V. Kauppiová), 14. V. Kauppiová (O. Kauppiová), 23. V. Kauppiová (Westerlundová), 28. Turunenová (O. Kauppiová), 32. Saariová (Piispaová), 38. V. Kauppiová (O. Kauppiová), 49. Kippiläová (Kauppiová), 56. V. Kauppiová (Vuorelaová). Rozhodčí: Crivelli, Rampoldi (oba Švýc.). Vyloučení: 2:1. Využití: 1:1. Diváci: 1733.
Sestava Česka: Christianová - Keprtová, Beránková, Jiráková, Plášková, Mechlová, Štaňková - Maroszová, Krupnová, Řepková - A. Brucháčková, Suchá, Ratajová - Trojánková, Kubečková, Chudá. Trenér: Lukáš Procházka.
Švédsko - Švýcarsko 4:2 (2:0, 1:1, 1:1)
Branky: 4. a 51. W. Johanssonová, 11. Rasmussenová, 37. Backstedtová - 17. Edizová, 48. Stettlerová. Rozhodčí: Kirjonen, Sirkka (oba Fin.). Vyloučení: 4:1. Využití: 1:1. Diváci: 1847.
O 5.- 8. místo:
Lotyšsko - Slovensko 4:6 (0:2, 1:2, 3:2)
Branky: 21. Salacieteová, 48. Egliteová, 58. Garbareová, 59. Ankudinovová - 13. a 34. M. Šponiarová, 1. K. Hudáková, 23. Červená, 44. P. Hudáková, 50. Mrázová.
Polsko - Dánsko 7:3 (0:0, 2:0, 5:3)
Branky: 26. a 40. Samsonová, 46. a 56. Zagórská, 53. a 60. Helmanová, 45. Wojciková - 41. a 59. Frederiksenová, 49. Thomsenová.