Česko - Švýcarsko 4:3 PPČeská euforie! Florbalisté po parádním obratu slaví světový bronz

Čeští florbalisté porazili na mistrovství světa v Helsinkách v utkání o 3. místo Švýcarsko 4:3 v prodloužení a získali první medaili od bronzu v roce 2014 ze šampionátu v Göteborgu. Svěřenci trenéra Petriho Kettunena sice prohrávali už 1:3, ale obrat dovršil v čase 64:38 Filip Langer po přihrávce Marka Beneše.

Čeští hráči a členové realizačního týmu se radují ze zisku bronzových medailí.

Češi získali na třináctém mistrovství světa čtvrtý cenný kov po stříbru z roku 2004 z Curychu a Klotenu a bronzech před 11 lety v Helsinkách a v roce 2014 ve Švédsku.

Do české sestavy se oproti pátečnímu semifinále s Finskem (2:3) zařadil do třetího útoku Matěj Havlas místo Mikuláše Krbce. První šanci měl až v polovině úvodní třetiny Paolo Riedi, který se dostal sám před Lukáše Bauera, ale s bekhendovým zakončením neuspěl.

Brankář Švýcarska Pascal Meier a Filip Langer z ČR.

V čase 12:05 otevřel skóre Kettunenův tým. Stefan Hutzli ztratil balonek, Marek Beneš jej předložil Josefu Rýparovi, který do odkryté branky ukončil devítizápasový gólový půst a dal jubilejní 20. trefu ve 46. utkání. Švýcaři odpověděli v 17. minutě, kdy rychlou kombinaci zakončil po přihrávce Nicoly Bischofbergera nepokrytý Christoph Camenisch.

Langer neproměnil trestné střílení

V 19. minutě šel pykat Rýpar, ale Češi se ubránili a ještě mohli v oslabení získal zpět vedení. Marka Beneše po průniku v šanci fauloval Luca Graf, ale nařízené trestné střílení neproměnil Filip Langer.

Švýcaři si vytvářeli řadu nebezpečných situací a Bauer odolával až do 33. minuty, kdy si ještě poradil se zakončením Michaela Schiesse, ale pokus Manuela Maurera si srazil do vlastní branky Jiří Besta. Odpovědět mohli kapitán Tom Ondrušek či Martin Kisugite, ale neuspěli.

Zleva Matěj Havlas z ČR a Tim Braillard ze Švýcarska.

Na začátku třetí třetiny zahrozil dvakrát Jan Zaugg a v čase 41:15 už Švýcaři zvýšili. Jan Bürki z levé strany od mantinelu trefil přesně protější horní roh Bauerovy branky. Ve 47. minutě nejdříve švýcarský gólman kryl ránu Ondřeje Němečka, ale na Havlasovu střelu o chvíli později už nedosáhl.

Šance na pojistku švýcarského náskoku nevyužili Riedi a Maurer. Při power play 92 sekund před koncem vyrovnal po Ondruškově přihrávce před branku Marek Beneš svou sedmou trefou na turnaji.

V prodloužení Bauer chytil Zauggovu šanci, na druhé straně nejdříve zahrozil Adam Delong a nakonec rozhodl po akci Marka Beneše přesnou střelou k pravé tyči Langer.

Mistrovství světa florbalistů v Helsinkách:
Finále:
Finsko - Švédsko 4:6 (2:0, 0:3, 2:3)
Branky a nahrávky: 2. J. Kainulainen (Stenfors), 10. Salin (S. Johansson), 51. J. Kainulainen (Kivilehto), 53. J. Kainulainen (Leikkanen) - 25. Enström (Backby), 28. K. Nilsson, 35. Nordgren (Haglund), 51. Sjögren (Nilsberth), 59. T. Gustafsson (Ahrén), 60. Ahrén (Edling). Rozhodčí: Wehingerová, Zurbuchenová (obě Švýc.). Vyloučení: 1:1. Bez využití. Diváci: 12.508.
O 3. místo:
ČR - Švýcarsko 4:3 v prodl. (1:1, 0:1, 2:1 - 1:0)
Branky a nahrávky: 13. Rýpar (Marek Beneš), 47. Havlas (Němeček), 59. Marek Beneš (Ondrušek), 65. Langer (Marek Beneš) - 17. Camenisch (Bischofberger), 33. vlastní Besta, 42. Bürki (Schiess). Rozhodčí: Söderman, Boström (oba Švéd.). Vyloučení: 1:0. Bez využití. Diváci: 10.065.
ČR: Bauer - Němeček, Vítovec, Gruber, Besta, Punčochář, Kisugite - Rýpar, Langer, Marek Beneš - Ondrušek, Šindler, Delong - Hemerka, F. Forman, Havlas - D. Šimek. Trenér: Petri Kettunen.
Švýcarsko: P. Meier - Bischofberger, Camenisch, Bürki, Conrad, Graf, Heller - Zaugg, Mendelin, Ch. Meier - Maurer, Hutzli, Schiess - Laely, Riedi, Braillard. Trenér. David Jansson.
O 5. místo:
Lotyšsko - Norsko 4:2 (0:0, 3:0, 1:2)
Branky: 23. Jurševskis, 34. Kovalevskis, 35. Kruminš, 59. Trekše - 52. Olesen, 53. Lindqvist.
O 7. místo:
Slovensko - Estonsko 8:7 v prodl. (3:1, 3:3, 1:3 - 1:0)
Branky: 14. a 28. Kvasnica, 7. Gál, 19. Pažák, 32. Cvacho, 40. L. Ujhelyi, 43. Grich, 62. Dudovič - 12., 55. a 57. Kasenurm, 23. a 52. Dahlberg, 21. Kareliusson, 27. Okruzko.