Česko - Finsko 4:5Drama s vítězným koncem pro Finsko, florbalistky čeká zápas o bronz

Naděje žila, české florbalistky ale nakonec na mistrovství světa ve Švédsku finálovou bránu neotevřely. V sobotním semifinálovém duelu svěřenkyně švýcarského kouče Sashy Rhynera podlehly Finsku 4:5 a v neděli je čeká ve 13 hodin duel o bronz proti Švýcarsku. Finky vyzvou od 16:30 v boji o zlato domácí Švédsko.

Radost finských florbalistek v semifinále MS proti českým hráčkám.

Češky v repríze duelu o 3. místo z posledního MS ve Švýcarsku vedly 2:1 a 3:2, ale nakonec rozhodla v čase 48:10 svým druhým gólem v utkání Oona Kauppiová. Čtyři body za dvě branky a stejný počet asistencí si připsala její sestra Veera.

Češkám nepomohly ani dvě branky kapitánky Elišky Krupnové, která s 23 góly na světových šampionátech vytvořila nový český rekord. Její tým bude v neděli bojovat o historicky druhou medaili po bronzu z roku 2011 v St. Gallenu.

Ostrý start

Finky se už po 54 sekundách ujaly vedení. Po střele jejich největší hvězdy Veery Kauppiové se balonek odrazil k jejímu dvojčeti Ooně, která z velkého brankoviště překonala Janu Christianovou. Hned za 18 vteřin ale bylo vyrovnáno. Karolína Suchá se prosadila přes bránící Iidu Mettäläovou a blafákem do forhendu vyzrála na Kristu Nieminenovou. V polovině úvodní části trefila od pravého mantinelu protější horní roh branky Krupnová a otočila stav.

Ve 14. minutě se postarala o vyrovnání Veera Kauppiová, která přes klečící Vendulu Beránkovou zamířila přesně ke vzdálenější tyči. Za 85 sekund vrátila Rhynerovu výběru náskok opět Krupnová, která usměrnila do odkryté branky pokus Denisy Ratajové. Pro Krupnovou to byl v 35. utkání na světových šampionátech 23. gól a překonala českou rekordmanku Terezu Urbánkovou, která vstřelila 22 branek v 30 duelech na MS.

Rychlý vítězný gól

Ve druhé třetině šancí ubylo a hrálo se opatrněji. Finky udeřily ve 33. minutě. Veera Kauppiová se po pravé straně uvolnila před Marii Havlíčkovou a opět se nemýlila. Za čtyři minuty mohla otočit stav Oona Kauppiová, ale Christianová stihla velkou šanci zlikvidovat.

Česká gólmanka držela svůj tým při sílícím tlaku soupeřek, ale po 131 vteřinách se před ni dostala My Kippiläová a poslala Finky do vedení. Ve 48. minutě zařídila nerozhodný stav 4:4 Michaela Mlejnková, která u levé tyče poslala za Kristu Nieminenovou balonek odražený po střele Ratajové od zadního mantinelu.

Za 42 sekund ale zaúřadovala opět finská první řada. Veera Kauppiová nabila Ooně a český tým měl opět manko. V 52. minutě zůstalo stále jen jednobrankové díky skvělému zákroku Christianové při další šanci Oony Kauppiové. Na druhé straně měla příležitost Michaela Kubečková. Nebezpečný pokus vyslala i Martina Řepková. V úplném závěru při power play neměla přesnou mušku Ratajová.

Mistrovství světa florbalistek v Uppsale (Švédsko)
Semifinále:
Česko - Finsko 4:5 (3:2, 0:1, 1:2)
Branky a nahrávky: 2. Suchá (Plášková), 11. Krupnová (Jiráková), 16. Krupnová (Ratajová), 48. Mlejnková (Ratajová) - 1. O. Kauppiová (V. Kauppiová), 14. V. Kauppiová (Westerlundová), 33. V. Kauppiová (Kippiläová), 43. Kippiläová (O. Kauppiová), 49. O. Kauppiová (V. Kauppiová). Rozhodčí: Andersson , Eliasson (oba Švéd). Bez vyloučení. Diváci: 1588.
Sestava ČR: Christianová - Beránková, Jiráková, Koníčková, Paloncyová, Havlíčková, Keprtová - Ratajová, Krupnová, Bačová - Plášková, Suchá, Řepková - Chudá, Kubečková, Trojánková - Mlejnková. Trenéři: Sascha Rhyner a Jakub Robenek.
Švédsko - Švýcarsko 14:1 (4:0, 6:0, 4:1)
Branky: 15., 31. a 47. Delgadová Johanssonová, 21., 23. a 40. W. Johanssonová, 14. a 34. Tschöpová, 11. Gustafssonová, 18. Sundbergová, 35. Lonebergová, 41. Wibronová, 49. Sjöbergová, 56. Viströmová - 43. Gerigová. Rozhodčí: Reichelt, Kostinek (oba ČR). Vyloučení: 4:2. Využití: 2:1. Diváci: 2351.
O 5.- 8. místo:
Norsko - Slovensko 4:5 (1:2, 2:2, 1:1)
Branky: 1. a 58. Hansenová, 22. Blekkanová, 40. Farnesová - 4. a 45. M. Šponiarová, 19. K. Hudáková, 27. Klapitová, 38. Ferenčíková.
Dánsko - Polsko 4:7 (3:2, 0:5, 1:0)
Branky: 9., 11. a 19. F. M. Olssová, 44. Vistisenová - 27., 28. a 30. Z. Krzywaková, 6. a 10. Zagórská, 22. Helmanová, 32. J. Krzywaková.