Hlavní obsah

Měli se utkat v evropských pohárech před 65 lety. K fotbalovému zápasu ale došlo až teď

Aktualizováno

To, že se ke správnému adresátovi dostane zatoulaná pohlednice po několika letech, není až tak úplně řídkým jevem, ovšem co se stalo na fotbalovém poli, nemá obdoby. Po více než šesti desetiletých bylo odehráno dvojutkání tehdejšího Poháru mistrů evropských zemí. V sezoně 1961/1962 se totiž zápasy mezi severoirským Lurganem a východoněmeckým Aue nemohly uskutečnit kvůli studené válce. Zní to jako recese a sehraná utkání v novodobé historii rozhodně nebudou zapsána do pavouku, nicméně obě strany vzaly konfrontaci naprosto vážně.

Foto: ullstein bild, Getty Images

Bringfried Müller (v dresu NDR) ani další hráči tehdejšího Karl Marx Stadtu nedostali víza. Zápasy východoněmeckého mistra s tím severoirským se tak odehrály až po více než šedesáti letech.

Článek

První měření sil se odehrálo už v minulém roce v německém Krušnohoří. Vyzyvatelem se stal momentálně tým ze třetí nejvyšší soutěže Erzgebirge Aue. V dané sezoně se ale klub jmenoval Vismut Karl Marx Stadt. Vloni v létě zvítězili domácí 5:0. Současnou sportovní terminologii si Aue vytvořilo dostatečný náskok pro postup do dalšího kola…

Také tehdy tento tým postoupil z předkola PMEZ (předchůdce současné Ligy mistrů), ovšem bez boje. Pro zajímavost, nebyl sám, kdo se do dalších bojů kvalifikoval u zeleného stolu. Tím druhým týmem byl československý mistr SK Hradec Králové na úkor CCA Bukurešť.

Ale zpět ke Karl Marx Stadtu. V prvním kole ho zastavil Rapid Vídeň. Oba celky zvítězily doma, a tak drama rozsekl až duel na neutrální půdě, který skončil ve prospěch rakouského mužstva.

Naopak Lurganu zůstaly jen oči pro pláč. Přitom Glenavon ovládl senzačně ligu, když za sebou nechal belfastské giganty Glentoran a Linfiled. Jenže otevřené politické nůžky mezi Západem a sovětským blokem znamenaly, že mistr Severního Irska nemohl získat víza k hraní s německým klubem na stadionu asi 300 kilometrů jižně od Berlína, tedy za pověstnou železnou oponou.

Král východoněmecké ligy na tom byl ovšem úplně stejně. Nemohl dostat víza do Severního Irska. UEFA to vyřešila šalamounsky. Povolila hraní domácích i venkovních zápasů v neutrálních zemích. Navzdory této výjimce se Glenavon z finančních důvodů z nejprestižnější klubové soutěže odhlásil.

V případě napravení křivdy z historie se ukázala síla sociálních sítí. Nápad se zrodil z tweetu Adama Carsona, celoživotního fanouška Glenavonu Lurgan a manažera klubu pro vztahy s fanoušky.

„Je to chybějící kapitola v historii obou klubů a je fantastické, že se po všech těch letech konečně uskuteční repríza. Začalo to jako vtip, ale před třemi lety mě kontaktovali fanoušci Krušných hor a nápad se jim opravdu líbil,“ vzpomínal Carson pro Belfast Telegraph na rozjezd velké akce.

V rozhovoru pro BBC zase sportovní ředitel německého týmu třetí ligy hovořil o emocích z reprízy, o které by si před šedesáti lety nikdo nemyslel, že je někdy možná. „Konečný výsledek není důležitý, přátelství, historie a uzavření této kapitoly jsou skutečnými vítězi těchto zápasů,“ uvedl Matthias Heidrich.

Přes drtivou prohru v prvním měření sil si fans Lurganu pochvalovali výjezd do svobodného Německa. „Přivítání, kterého se nám tam dostalo, bylo bezkonkurenční,“ řekl Carson. „Lidem říkám, že kdybychom měli to štěstí hrát v Evropě každý rok, už nikdy se nám nedostane takového přivítání, jaké jsme měli loni v Aue.“

Fanoušci obou klubů vzdálených zhruba 1600 kilometrů spolu zůstali v kontaktu. O víkendu se tak vydalo na Ostrovy více než 1250 fandů Aue. Někteří dokonce podnikli cestu na motocyklech.

„Hrstka hráčů z týmu 1960/1961 je stále naživu,“ podotkl Glenn Emerson, předseda Glenavonu. „Doufáme, že se nám podaří dostat alespoň jednoho z nich na stadion,“ dodal před odvetou. A povedlo se. Jedním ze speciálních hostů v Mourneview Parku totiž byl John Dugan, hráč z týmu Glenavonu, který v roce 1960 získal titul. Nyní mu je 91 let. S nadsázkou řečeno mohl sledovat v akci ne své syny, ani ne vnuky, ale až pravnuky…

Rovněž odvetné utkání se stalo záležitostí týmu z Krušných hor. A to v poměru 2:0. Stejně jako v prvním případě ale vyhráli všichni.

Související témata:
Železná opona
Studená válka