Slavii stačil na výhru jediný gól. Baník v závěru zachránil bod. Boleslav rozdrtila Votroky

Reprezentační přestávka byla plná událostí, o slovo se teď znovu hlásí nejvyšší domácí soutěž. Fotbalová Fortuna liga nabídla pět sobotních utkání 8. kola. Mladá Boleslav porazila Hradec Králové 5:1, Olomouc České Budějovice 2:1, Bohemians remízovali s Ostravou 1:1, Karviná podlehla Teplicím 0:1. Pardubice v závěru sobotního programu prohrály se Slavií 0:1.

Fotbalisté Slavie během děkovačky po utkání v Pardubicích.

Slávisté v sezoně nejvyšší domácí soutěže stále neprohráli a posedmé naplno bodovali. Zápas rozhodl v 28. minutě z penalty Václav Jurečka. Vršovičtí se posunuli do čela neúplné tabulky o tři body před městského rivala a obhájce titulu Spartu, která má ale nedělní zápas se Slováckem k dobru. Východočeši potřetí z posledních čtyř kol prohráli a jsou dvanáctí.

Pražané bodovali i v sedmém vzájemném ligovém zápase a pošesté za sebou Pardubice porazili, navíc bez inkasované branky. Svěřenci trenéra Jindřicha Trpišovského se vítězně naladili na čtvrteční úvodní utkání skupiny Evropské ligy na hřišti Servette Ženeva a následné derby se Spartou, kterou přivítají tři dny nato v příštím kole nejvyšší soutěže.

Pablo Ortiz z Pardubic a Mojmír Chytil ze Slavie.

Olomouc vyhrála po obratu nad Českými Budějovicemi. Hosty poslal ve 20. minutě do vedení Jiří Skalák, ale Sigma ještě do poločasu otočila brankami Lukáše Juliše a Jana Navrátila. Hanáci zvítězili pošesté z posledních sedmi kol a v neúplné tabulce si upevnili třetí místo. Dynamo prohrálo i čtvrtý venkovní zápas ligové sezony.

Baník zachránil remízu 1:1 díky brance střídajícího Matěje Šína z 87. minuty. Pražany předtím poslal do vedení v 80. minutě Antonín Křapka. „Klokani“ v nejvyšší soutěži neporazili Baník od října 2017 už podvanácté za sebou a v neúplné tabulce jsou devátí. Slezané v ligové sezoně venku získali první bod a patří jim sedmé místo.

Hostující útočník Tanko se během předzápasové rozcvičky zranil a na hrotu ho v základní sestavě Baníku nahradil Slovák Almási. Nigerijský autor tří gólů v ligové sezoně se pak přece jen dostal do hry jako náhradník v 72. minutě. V brance Bohemians poprvé v ročníku nastoupil Jedlička, jemuž bylo prodlouženo hostování z Plzně.

Boleslavští rozhodli prakticky už v úvodních 21 minutách, během nichž se dvakrát trefil Daniel Mareček a jednou Ondřej Karafiát. Po změně stran přidali další góly Vasil Kušej a Marek Suchý, Hradec snížil zásluhou premiérové ligové branky střídajícího Petra Juliše. Středočeši zvítězili po třech kolech a v neúplné tabulce jsou šestí, navíc mají k dobru odložené utkání s Plzní. Hradec je po třetí ligové porážce za sebou dvanáctý.

Hradec utrpěl nejvyšší porážku v sezoně a se středočeským soupeřem prohrál po dvou zápasech. Venku získal z posledních pěti ligových duelů jediný bod. Boleslav v nejvyšší soutěži dala pět branek v jednom utkání poprvé od září 2019, kdy deklasovala Příbram 6:0.

Teplice rozhodly gólem Daniela Fily osm minut před koncem. Severočeši si připsali tři body poprvé po pěti zápasech nejvyšší soutěže a v neúplné tabulce jsou osmí. Nováček z Karviné čeká na výhru už sedm kol a o skóre klesl na poslední místo.

Do karvinské sestavy se po zranění vrátil kapitán Budínský a poprvé českou ligu okusil záložník Traoré z Pobřeží slonoviny, jenž počet cizinců v zahajovací jedenáctce rozšířil na šest. Naopak chyběl zraněný obránce a zároveň nejlepší střelec Mikuš, kterého čeká operace kolena a dlouhá pauza. Jeho spoluhráči si na jeho podporu oblékli na nástup na trávník speciální trička s nápisem „Miki, drž se, jsme s tebou!“. V teplické základní sestavě dostali poprvé v lize šanci záložníci Krsmanovič a Havelka. Norský obránce Vindheim, který před týdnem přišel na hostování z pražské Sparty, zatím nebyl ani na lavičce.