Sparta - Slavia 0:0Nudné derby skončilo smírně

Fotbalisté Sparty remizovali doma v pražském ligovém derby se Slavií bez branek. Letenští od 86. minuty dohrávali bez vyloučeného Angela Preciada. Obhájce titulu i po šlágru 23. kola dál vede tabulku o čtyři body před městským rivalem.

Tomáš Vlček ze Slavie svádí souboj s Lukášem Haraslínem.

Sparťané v lize se Slavií počtvrté za sebou neprohráli, potřetí se ale zrodil nerozhodný výsledek. Ve středu Letenští zvítězili na stadionu vršovického celku ve čtvrtfinále domácího poháru 3:2 po prodloužení, přestože ztráceli dvě branky.

Svěřenci dánského trenéra Priskeho v nejvyšší soutěži nepřidali desátou výhru za sebou a poprvé od konce října v ní ztratili body. Zároveň ve dvanáctém domácím utkání ligové sezony na Letné premiérově nezvítězili. Slavia bodovala v devátém kole po sobě. Oba týmy čeká ve čtvrtek úvodní osmifinále Evropské ligy. Sparta doma přivítá lídra anglické ligy Liverpool, zatímco Slavia se představí na stadionu AC Milán.

Trenér Slavie Praha Jindřich Trpišovský a Matěj Ryneš ze Sparty

Ve stoperské trojici Letenských nastoupil Vitík místo Sörensena. V brance Slavie si překvapivě odbyl soutěžní debut reprezentant Staněk, zimní posila z Plzně dosud na jaře nechytala kvůli zranění. Na levém kraji nastoupil Bořil, který byl spolu s kapitánem Sparty Krejčím v podzimním ligovém derby v Edenu (1:1) vyloučen za vzájemnou potyčku.

Oba týmy hrály v úvodu otevřeně, výraznější šanci si však před 18.283 diváky nevypracovaly. Po necelé čtvrthodině hlavní sudí Pechanec utkání kvůli pyrotechnice ze sparťanského „kotle“ na chvíli přerušil. Ani v dalším průběhu první půle se diváci příležitostí nedočkali, pečlivá obrana Slavie nedovolila domácím v úvodním dějství žádnou střelu na branku.

Po přestávce Panáka s Kuchtou nahradili Sörensen a Olatunji, který dal ve středečním pohárovém duelu Slavii dvě branky. Na opačné straně Schranze vystřídal Diouf. Sparta zvýšila aktivitu a hosty zatlačila, přesto si dlouho nemohla vypracovat větší šanci. Až v 78. minutě Krejčí našel Haraslína, jenže střela nejlepšího střelce Sparty v ligové sezoně těsně minula vzdálenější tyč. Letenští tak nepotvrdili, že mají s 55 góly nejlepší útok ligy.

Rozhodčí Ondřej Pechanec tasí červenou kartu pro Angela Preciada.

V 84. minutě se sparťan Preciado v rohu hřiště na první pohled lehce ohnal nohou po kapitánovi Bořilovi. Do hry vstoupil videorozhodčí a Pechanec po zhlédnutí opakovaných záběrů ekvádorského reprezentanta vyloučil. Hosté však gólmana Vindahla v krátké přesilovce neohrozili a v lize počtvrté za sebou na Spartě nezvítězili.

Oba celky potvrdily, že mají nejlepší obrany v soutěži. Spartu dosud inkasovala 15 branek v ročníku a Slavia o dvě více. Vršovičtí venku v lize 13 zápasů po sobě neprohráli, v této sezoně nejvyšší soutěže tam jako jediní drží neporazitelnost a s 28 body jsou tam nejlepším mužstvem.

23. kolo první fotbalové ligy:
Sparta Praha - Slavia Praha 0:0
Rozhodčí: Pechanec - Nádvorník, Hájek - Petřík (video). ŽK: Vitík, Kairinen, Birmančevič, Priske (trenér) - Schranz, Vlček, Zima, Masopust. ČK: 86. Preciado (Sparta). Diváci: 18.283.
Sparta: Vindahl - Vitík, Panák (46. Sörensen), Krejčí - Preciado, Laci (70. Solbakken), Kairinen, Ryneš (70. Wiesner) - Birmančevič, Haraslín (78. Tuci) - Kuchta (46. Olatunji). Trenér: Priske.
Slavia: Staněk - Vlček (75. Tomič), Holeš, Zima - Douděra (69. Provod), Masopust (88. Jurásek), Oscar, Bořil - Jurečka (75. Van Buren), Schranz (46. Diouf) - Chytil. Trenér: Trpišovský.