Sparta penaltu podle komise kopat neměla, jak viděla neuznaný gól Pardubic?

Východočeši protestovali, zastání se však nedočkali. Komise rozhodčích FAČR posoudila sporné momenty z utkání 17. kola fotbalové Fortuna ligy. Podle jejího posouzení správně neplatil vyrovnávací gól Pardubic v utkání se Spartou (1:2). Potvrdila také správnost verdiktu, podle něhož hosté nekopali penaltu, které se dožadovali za nastřelenou ruku.

Rozhodčí Dalibor Černý komunikuje s VAR během utkání FK Pardubice – AC Sparta Praha

Pražané zůstali v šoku. Pardubičtí v 90. minutě souboje se Spartou slavili vyrovnání na 2:2. Míč do sítě poslal střídající William Mukwelle. Situaci však několik minut zkoumal videorozhodčí, a hlavní sudí Dalibor Černý nakonec odpískal ofsajd, takže gól neplatil.

„Mukwelle v okamžiku posledního dotyku spoluhráče Pabla Ortize s míčem stál v ofsajdové pozici uvnitř brankového území. Ze záběrů VAR je zřejmé, že hráč domácího družstva Mukwelle byl svou pravou nohou blíže brankové čáře nežli hráč hostujícího družstva Jaroslav Zelený. Ofsajd bylo možné rozpoznat díky čáře brankového území,“ staví se komise za rozhodnutí.

A další sporný moment, když v 57. minutě sparťan Lukáš Sadílek trefil ve vápně zadní část paže domácího záložníka Tomáše Solila? Černý penaltu správně neodpískal.

„Bránící hráč byl otočen zády k míči, byl zasažen z bezprostřední blízkosti, jednalo se o přirozenou polohu ruky vzhledem k pohybu těla. O přestupek se nejednalo,“ zní posudek komise.

Bez komentáře pak ponechala moment, kdy pět minut předtím Černý sice nařídil penaltu pro domácí za faul Davida Pavelky na Solila, ale na pokyn videorozhodčího Petříka ji pak odvolal. Podle VAR došlo k zákroku ještě před vápnem. Pardubičtí tak měli k dispozici jen přímý kop.

Hlavní rozhodčí Michael Kvítek v duelu Olomouce se Slováckem

Komise podle manuálu od této sezony komentuje vždy čtyři situace z kola vybrané médii. Odmítla posoudit, zda se vzhledem ke sněžení a stavu hřiště měl odehrát zápas v Olomouci.

„Komise rozhodčích tentokrát s dovolením vynechá bod, který se týká okolností utkání Sigma–Slovácko. Také proto, že nikdo z členů KR osobně utkání nenavštívil, a komise tak nemá veškeré informace pro maximálně možné objektivní posouzení celé situace,“ poukazuje se v komuniké.

Jen potvrdila, že sudí Michael Kvítek po intervenci videorozhodčího Miroslava Zelinky a zhlédnutí opakovaných záběrů správně nařídil pro hosty penaltu za ruku domácího obránce Lukáše Vraštila, z níž Vlastimil Daníček srovnal na konečných 1:1.

Ostatních šest zápasů 17. kola bylo kvůli sněžení a nezpůsobilému terénu odloženo.