Pardubice - Bohemians 0:1Klokani v euforii! Nový ročník zahájili vítězstvím, trefil se Hůlka

5. Hůlka 0 : 1

Fotbalisté Pardubic vstoupili do nového ročníku Fortuna ligy porážkou. Na domácí půdě v sobotu podlehli vršovickým Bohemians 0:1. Klokani udeřili už v 5. minutě, kdy vstřelil vítězný gól Lukáš Hůlka.

Zleva Emil Tischler z Pardubic a brankář Michal Reichl z Bohemians.

Týmy se v nejvyšší soutěži poprvé utkaly na jiném stadionu než v Ďolíčku, kde Pardubice měly dvě a půl sezony domácí azyl. V brance východočeského celku si ligový debut odbyl Kinský, na postu stopera zase Halinský.

Už ve třetí minutě domácí kapitán Hlavatý pronikl do vápna, jenže střela mu nevyšla. V páté minutě se prosadili hosté, když Hybšův centr z rohového kopu usměrnil do sítě hlavičkující Hůlka. Stoper Pražanů skóroval ve druhém z posledních tří ligových duelů.

Pardubice, které v uplynulém ročníku zachránily prvoligovou příslušnost až v baráži s Příbramí, málem odpověděly, ale Pikulovu střelu vytáhl brankář Reichl na roh. Východočeši nesrovnali ani v 25. minutě po velkém závaru na brankové čáře, kdy ani na několik pokusů nepřekonali hostujícího gólmana. Situaci ještě přezkoumával videorozhodčí, míč ale podle něj brankovou čáru nepřekročil. Neuspěli ani Tischler s Ichou, oba zamířili jen doprostřed branky.

Po čase o sobě dali vědět i Vršovičtí, Hůlkovu skákavou hlavičku vytáhl Kinský na roh. V závěru úvodního dějství pardubický gólman vyškrábl Jánošovu střelu zpoza vápna mimo tři tyče.

Pět minut po přestávce se dostal do šestnáctky Köstl, ale Kinského neprostřelil. Srovnání měl na dosah Pikul, jenže po zemi zamířil vedle. O chvíli později netrefil branku po prudké ráně Helešic. Následně si Reichl poradil i s tvrdou střelou z pravé strany.

V 68. minutě se pardubický Jakub Matoušek nedohodl se spoluhráčem Helešicem a hostující Jan Matoušek se mohl dostat do úniku. Zastavil ho však jeho pardubický jmenovec, který byl po pouhých sedmi minutách na hřišti vyloučen. Premiéra v pardubickém dresu se mu nepovedla, Východočeši jeho příchod na roční hostování z Olomouce oznámili teprve ve středu.

Pojistku na triumfu Pražanů mohl přidat Jan Matoušek, po samostatném úniku dokonce prostřelil Kinského, ale domácí brankář balon doběhl. V závěru duelu nastoupil záložník Bohemians Kovařík, jenž si připsal 350. start v lize. V nastavení měl blízko střídající Zlatohlávek ke srovnání, před brankou však nedosáhl na Hlavatého centr.

"Klokani", kteří se v evropských pohárech představí po 36 letech, zdolali Východočechy v nejvyšší soutěži potřetí za sebou a opět bez inkasovaného gólu.

1. kolo první fotbalové ligy:
FK Pardubice - Bohemians Praha 1905 0:1 (0:1)
Branka: 5. Hůlka. Rozhodčí: Batík - Paták, Pospíšil - Hocek (video). ŽK: Krobot, Kováč (trenér) - Jan Matoušek, Köstl. ČK: 68. Jakub Matoušek (Pardubice). Diváci: 3817.
Pardubice: Kinský - Surzyn, Halinský, Donát, Helešic (78. Zlatohlávek) - Icha - Patrák (61. Jakub Matoušek), Hlavatý, Tischler (61. Darmovzal), Pikul (79. Černý) - Krobot (79. Sychra). Trenér: Kováč.
Bohemians: Reichl - Hůlka, Křapka, Hybš - Köstl (87. Kovařík), Jindřišek, Jánoš, Dostál - Jan Matoušek (78. Mužík), Kozák (46. Hrubý) - Prekop (63. Puškáč). Trenér: Veselý.

2 : 2 Č. Budějovice - Slovácko 2 : 2 dohráno
20240428T15 : 00:00+0200