Ostrava - Liberec 2:2Liberec v Ostravě dotáhl dvoubrankové manko

Fotbalisté Ostravy remizovali doma v závěrečném 30. kole základní části první ligy s Libercem 2:2. Baník už vedl o dvě branky zásluhou Ewertona, který proměnil penaltu, a Patricka Kpoza, ale Slovan ve druhé půli vyrovnal trefami Lubomíra Tupty a Filipa Prebsla. Domácí půjdou do nadstavbové skupiny o titul ze čtvrtého místa. Severočeši obsadili v základní části sedmou pozici a čeká je skupina o Evropu, v semifinále narazí na Teplice.

Zleva se Ewerton a Jiří Boula radují z branky Baníku.

Kvůli čtyřem žlutým kartám scházel Liberci trenér Luboš Kozel, který před současným angažmá vedl právě Baník. Nahradil ho asistent Josef Petřík.

Hosté začali v Ostravě zhurta. Donedávna ještě hráč Baníku Tetour při svém prvním ligovém startu za Liberec v základní sestavě už ve 27. sekundě utkání z 20 metrů trefil tyč. Baník na ofenzivní pojetí přistoupil a výsledkem byl oboustranně zajímavý fotbal. Domácí pak převzali otěže a ve 20. minutě z aktivity vytěžili gól, který po faulu Žambůrka na Buchtu vstřelil z pokutového kopu Ewerton. V sezoně nejvyšší soutěže zaznamenal dvanáctý zásah.

Ostrava byla dále nebezpečná a v krátkém sledu měli druhý gól na noze Kubala a pak i Juroška, ale první z otočky zamířil vedle a druhého vychytal brankář Vliegen. Konec poločasu ale patřil Liberci. Gólman Markovič ve 40. minutě reflexivním zákrokem sebral vyrovnání Višinskému, jenž prudce vypálil z 10 metrů, a o minutu později po Fukalově střele vykopl míč před prázdnou bránou Blažek.

Když v nástupu do druhého poločasu Ostravě vyšel signál a po rohu nakrátko Kpozo druhým gólem v ligovém ročníku zvýšil hlavou na 2:0, vypadalo to, že Baník směřuje za třemi body. Domácí sice pokračovali v aktivitě, ale pak laxností v defenzivě nabídli hostům snížení a Tupta toho také v 55. minutě střelou o tyčku využil. Slovenský útočník dal šestý gól v sezoně nejvyšší soutěže.

Otevřený fotbal plodil další šance a střídající Horský mohl po příchodu na hřiště rychle srovnat, ale zblízka trefil Markovičovu náruč. V 69. minutě už ale Liberec slavil, protože po Tuptově rohu na přední tyč udeřil Prebsl. V ligovém ročníku se zapsal mezi střelce podruhé a stylově oslavil 50. start v nejvyšší soutěži.

S remízou se nikdo nesmířil, snaha zápas vyhrát byla z obou týmů patrná. Domácí tlačili víc a v 82. minutě Adediran zblízka i hlavou Vliegena překonal. Domácí radost však záhy negoval sudí, který kvůli ofsajdu branku neuznal.

Oba týmy nezvítězily třetí kolo po sobě. Ostrava doma v lize s Libercem čtyřikrát po sobě neprohrála, ale zdolala ho tam v jediném z posledních šesti utkání. Slezané před vlastními diváky vyhráli jediný z minulých 10 ligových zápasů a získali tam jen 20 z celkových 45 bodů v sezoně. Slovan venku v nejvyšší soutěži zvítězil v jediném z 15 utkání v ročníku a získal tam jen 10 z celkových 40 bodů.

30. kolo první fotbalové ligy:
Baník Ostrava - Slovan Liberec 2:2 (1:0)
Branky: 20. Ewerton z pen., 47. Kpozo - 55. Tupta, 69. Prebsl. Rozhodčí: Rouček - Nádvorník, Hurych - Kocourek (video). ŽK: Adediran, Tanko - Preisler, Tetour. Diváci: 10.011.
Ostrava: Markovič - Juroška (74. Pojezný), Blažek, Lischka, Kpozo - Boula, Šín - Buchta (68. Rusnák), Klíma (74. Adediran), Ewerton - Kubala (74. Tanko). Trenér: Hapal.
Liberec: Vliegen - Fukala, Chaluš, Prebsl - Ghali, Žambůrek (87. Doumbia), Tetour (73. Varfolomejev), Preisler - Višinský (61. Horský), Kulenovič (73. Kok), Tupta (87. Letenay). Trenér: Petřík.

MS v hokeji 2024

87. ročník Mistrovství světa v hokeji se koná v termínu 10.–26. května 2024 v České republice, turnaj hostí města Praha a Ostrava.