Sparta si zastřílela, Slavia se protrápila k výhře. Slaví i Plzeň

Základní část fotbalové Fortuna ligy je minulostí. Sparta ve 30. kole nezaváhala na půdě Olomouce, kde zvítězila 4:1. Uspěla také Slavia. Sešívaní zvítězili v Hradci 2:1. Plzeň porazila Teplice 3:0. Baník remizoval 2:2 s Libercem. Bohemians si poradili s Pardubicemi (2:1). Zlín podlehl 0:1 Karviné. Remízou 2:2 skončil duel České Budějovice - Slovácko. Smírně 1:1 se rozešly Jablonec s Mladou Boleslaví.

Jan Kuchta a Ladislav Krejčí se radují z branky.

Sparta v Olomouci neměla žádný problém. Úřadující šampioni se radovali poprvé z branky již v šesté minutě díky Janu Kuchtovi. Trefa hříšníka z Belmonda však pro ofsajd nakonec neplatila. Do vedení se tak Letenští dostali až v 27. minutě, kdy z penalty po faulu právě na Kuchtu otevřel skóre Ladislav Krejčí. O šest minut později zdvojnásobil vedení Sparty opět kapitán.

Po přestávce sparťané proměnili duel v exhibici. Nejprve se trefil Veljko Birmančevič a poté se konečně dočkal i Kuchta. Čestný úspěch Sigmy zaznamenal premiérovou ligovou trefou Jáchym Šíp.

Sparta po jednoznačné výhře 4:1 vstoupí do nadstavby z prvního místa se čtyřbodovým náskokem na druhou Slavii, proti které bude mít ve vzájemném zápase 11. května výhodu domácího prostředí.

Největší vyzývatel Sparty se v Hradci v úvodním dějství dlouho trápil. Až ve 41. minutě vysvobodila Slavii trefa Lukáše Provoda a ještě před odchodem do kabin dodal sešívaným klid Ondřej Zmrzlý.

Ve druhé půli začali Východočeši zlobit a v nastavení se dočkali zaslouženého snížení zásluhou Karla Spáčila. Na víc ale čas neměli, a tak se Slavia po dvou kolech konečně dočkala plného bodového zisku.

Třetí skončila v základní části Plzeň. Viktoria si v Doosan Aréně poradila s Teplicemi 3:0. O branky se postarali dvakrát kanonýr Tomáš Chorý a Matěj Vydra. Teplice půjdou do play-off prostřední skupiny z desátého místa.

Elitní skupinu nadstavbové části si zahraje i Baník. Ostravané proti Liberci promrhali dvoubrankové vedení. Slovan vrátily do hry zásahy Tupty a Prebsla. K postupu do titulové skupiny nadstavbové části však Liberci bod nestačil.

Slovácko totiž v závěru utkání na jihu Čech smazalo náskok Českých Budějovic. Remízu 2:2 vystřelil i díky chybě gólmana Šípoše v 83. minutě Ondřej Mihálik. Dynamo tak spadlo na poslední příčku.

Před Jihočechy se díky výhře v záchranářském souboji dostala Karviná. Výhru MFK na hřišti Zlína zařídil již ve 12. minutě slovenský forvard Regáli. Karviná tak do nadstavby vstoupí ze 14. pozice se stejným bodovým ziskem jako „Ševci“. Poslední Budějovice mají o bod méně.

Své měli jisté již před utkáním i oba soupeři ve vršovickém Ďolíčku. Jedenáctí Bohemians byli v duelu s Pardubicemi hladovější a o třech bodech pro zelenobílé rozhodl v 74. minutě Jan Matoušek. Do sestupové skupiny tak domácí vstoupí s bezpečným desetibodovým náskokem na barážové pozice. Pardubice naopak čeká těžká práce - čtrnáctá Karviná je od nich vzdálena pouze tři body.

Jablonec měl blízko ke skalpu Mladé Boleslavi, ale na trefu Polidara odpověděl v závěru Hilál. Útočník Středočechů využil zkažené rozehrávky brankáře Hanuše a srovnal v nastavení.

MS v hokeji 2024

87. ročník Mistrovství světa v hokeji se koná v termínu 10.–26. května 2024 v České republice, turnaj hostí města Praha a Ostrava.