Hlavní obsah

Ostrava prověřuje, zda by se fotbalový Baník mohl vrátit na stadion Bazaly

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Aktualizováno

Bylo to tehdy smutné loučení. V sobotu 30. května 2015 Baník remizoval doma v posledním utkání sezony s Duklou Praha 1:1 a po dlouhých 56 letech opustil ikonický fotbalový stánek Bazaly. Od sezony 2015/2016 hraje na Městském stadionu ve Vítkovicích, město Ostrava chce nyní prověřit, zda by se fotbalisté mohli Bazaly vrátit.

Foto: Vlastimil Vacek, Sport.cz

Choreografie fanoušků Baníku Ostrava na Bazalech

Článek

Radní města rozhodli o zadání ověřovací architektonické studie, která má ukázat, jestli je v původním areálu možné postavit stadion pro 15.000 diváků. Studie, za niž město zaplatí zhruba 1,5 milionu korun bez DPH, by měla být hotová v dubnu.

Baník nyní působí na Městském stadionu v Ostravě-Vítkovicích, který byl v minulosti rekonstruován za zhruba miliardu korun. „Dlouhodobě víme, že Městský stadion v Ostravě-Vítkovicích nevytváří Baníku komfortní zázemí. Je to multifunkční stadion, máme tam atlety, jsou tam nějaké prostorové i technické limity, takže v rámci rozvoje sportovní infrastruktury řešíme, jestli by bylo možné v Ostravě postavit nové zázemí pro Baník,“ uvedl Dohnal.

Podle něj město vnímá, že majitel klubu i fotbaloví fanoušci by se rádi vrátili na Bazaly. Klub tam působil 56 let. „Historicky tady byla informace, že stadion na Bazalech nelze přestavět tak, aby splňoval dnešní parametry soutěže. Nicméně musím říci, že jsme tady na městě nic takového nenašli, že by o tom existoval nějaký papír. Tak jsme zadali studii, abychom definitivně zjistili, jestli by se to na Bazaly prostorově a technicky vešlo, nebo ne, a pokud ano, tak za jakých podmínek,“ řekl Dohnal. Studie má ověřit, zda je v místě původního stadionu možné vybudovat nový, který bude splňovat všechny podmínky včetně požadavků hasičů, zásobování či parkování.

Foto: Milan Malíček, Sport.cz

Stadion Bazaly směrovka.

„Pokud studie řekne, že se to tam vejde, pak budeme řešit, zda do toho půjdeme, nebo ne. Pokud se ukáže, že se to tam nevleze, tak definitivně víme, že to je slepá ulička a budeme pro Baník hledat jinou variantu, jinou lokalitu,“ podotkl primátor.

Bazaly se město rozhodlo odkoupit v roce 2013, klub měl tehdy značné finanční problémy. Město za areál zaplatilo zhruba 115 milionů korun a klub tím zachránilo před bankrotem. Nákup Bazalů měl řadu kritiků a na zastupitelstvu se ho podařilo prosadit až při opakovaném hlasování. Město následně nechalo areál opravit za zhruba 320 milionů korun a od roku 2019 slouží mladým fotbalistům i k tréninkům. „Dneska je na Bazalech regionální fotbalová akademie a trénuje tam Baník. Akademie se ale postupně přesouvá do porubského areálu u Základní školy J. Šoupala a výhledově tam stejně bude trénovat pouze Baník, takže provozně bychom se tam vešli,“ řekl Dohnal.

Náklady na vybudování nového zázemí zatím primátor nechtěl odhadovat. Pokud studie ukáže, že je možné na Bazalech nový stadion vybudovat, je město ochotno se k této variantě přiklonit pouze za předpokladu, že náklady na jeho vznik nebudou výrazně dražší než případná stavba na zelené louce. Město by každopádně chtělo, aby se na výstavbě podílel i klub. Primátor očekává, že fotbalisté by se nového zázemí mohli dočkat do pěti let.

Baník: Bez moderního stadionu se neobejdeme

V místech původního stadionu Bazaly, kde hrál Baník od roku 1959 do roku 2015 vzniklo tréninkové i klubové zázemí, Baník už téměř devět let hraje na Městském stadionu ve Vítkovicích, který ale fanoušci úplně za svůj nepřijali a na každém domácím utkání skandují, že domovem Baníku jsou Bazaly.

O nutnosti nového stadionu už několik let hovoří i majitel Baníku Václav Brabec. „Nový fotbalový stadion je mé osobní přání, ale je strašně složité ho naplnit. Baník je tak velký klub se širokou škálou fanoušků, že by si svůj vlastní, zdůrazňuju fotbalový stadion, zasloužil. Je to ale běh na dlouhou trať,“ říkal Brabec v roce 2022, kdy Baník slavil stoleté výročí.

Nyní jemu i fanouškům svitla naděje, že by se Baník mohl na Bazaly vrátit. „Iniciativu města vnímáme pozitivně, a to rovnou z několika různých úhlů. Pokud chceme zkvalitňovat celou sportovní infrastrukturu ve městě a zvyšovat komfort pro diváky, je zřejmé, že bez moderního fotbalového stadionu odpovídajícího požadavkům doby se neobejdeme,“ uvedl mluvčí FC Baník Ostrava Marek Lorenc.

„Na Městském stadionu ve Vítkovicích jsme prostorově a dispozičně limitováni, a ať chceme nebo ne, už při nadprůměrných návštěvách se vždy potýkáme s neřešitelnými logistickými problémy, které nám svazují ruce v řadě věcí. Objektivně se jedná o stadion, který byl projektován primárně pro atletiku, stejně tak jde o jediný stadion s atletickou dráhou v naší fotbalové lize. Kvitujeme, že studie providelnosti dá minimálně odpověď na to, zda má vůbec smysl se projektem seriozně Bazalů zabývat,“ pokračoval mluvčí.

Reklama