Pardubice - Plzeň 2:3Plzeň děkuje Šulcovi, z Pardubic veze tři body

47. Šulc 0 : 2
49. Šulc 0 : 3
55. Daněk 1 : 3
72. Kalvach (vlastní) 2 : 3

Fotbalisté Plzně zvítězili ve 23. kole první ligy na hřišti oslabených Pardubic 3:2 a upevnili si třetí místo v tabulce. Domácí už od šesté minuty hráli bez vyloučeného Denise Halinského, přesilovku využili na přelomu poločasů Lukáš Kalvach a dvakrát nejlepší střelec nejvyšší soutěže Pavel Šulc. Východočeši zdramatizovali utkání zásluhou Kryštofa Daňka a vlastního gólu Kalvacha.

Pavel Šulc z Plzně slaví branku proti Pardubicím.

Viktoria devět kol za sebou neprohrála a v posledních čtyřech zápasech nejvyšší soutěže zvítězila. Západočeši se třemi body naladili na čtvrteční úvodní osmifinále Evropské konferenční ligy na stadionu Servette Ženeva. Pardubičtí tři kola po sobě nevyhráli a zůstali třináctí.

Východočechům kvůli žlutým kartám chyběli Patrák a bývalý hráč Viktorie Hlavatý. V základní sestavě Plzně nastoupil francouzský záložník Souaré. Viktoria v úterý nehrála čtvrtfinále domácího poháru v Jablonci, jelikož zápas byl kvůli mlze odložen.

Ráz dnešního utkání určil hned samotný úvod. Po necelých 40 sekundách se Halinský snažil vyhnout spoluhráči Vackovi, míč mu utekl a při snaze získat ho zpět šlápl Šulcovi na nohu. Hlavní sudí Machálek mu udělil žlutou kartu, do hry ale vstoupil videozhodčí Všetečka.

Vyloučený pardubický stoper Denis Halinský opouští zápas s Plzní.

Kvůli problémům s obrazovkou se přezkoumání situace o několik minut protáhlo, nakonec však Machálek původní verdikt zrušil a Halinského vyloučil. Východočeši obdrželi v posledních šesti kolech čtyři červené karty a v ligové sezoně celkově pět, více jich má pouze lídr tabulky a obhájce titulu Sparta (šest).

Viktoria okamžitě Pardubice sevřela a ve 14. minutě si vypracovala první šanci, Kopicovu ránu ze vzduchu ale brankář Budinský vyrazil na roh. Trenér Kováč už po 17 minutách stáhl ze hry útočníka Krobota, jehož nahradil Surzyn.

Hosté se nadále snažili hrozit především centrovanými míči do šestnáctky, jenže Chorý si v 27. minutě na hranici malého vápna nedokázal zpracovat balon. V další šanci hostů Červovu střelu z vápna zblokoval Icha a z dorážky minul Mosquera. Následně Budinský zastavil Chorého hlavičku a Šulc minul vzdálenější tyč.

Pavel Šulc z Viktorie Plzeň a Pablo Ortiz z Pardubic

Ve 43. minutě už hosté udeřili, když Kalvachova přízemní rána z dálky překvapivě prošla mezi Budinského nohama. Plzeňský záložník skóroval podruhé v této sezoně nejvyšší soutěže.

V úvodu druhého poločasu Západočeši dvěma brankami v rozmezí necelých dvou minut rozhodli. Nejprve se do Kopicova centru položil „nůžkami“ Červ a Šulc před Budinským dokopl míč do sítě. Krátce nato si nejlepší ligový střelec naběhl do vápna na Mosquerův centr a hlavou se nemýlil.

Šulc se prosadil potřinácté v ročníku nejvyšší soutěže a na nejbližšího pronásledovatele Havlíka ze Slovácka má k dobru dvě branky. V posledních třech kolech dal pět gólů a 11 z celkových 13 zásahů zaznamenal venku. Pardubice inkasovaly od Plzně v tomto ročníku devět branek, na podzim jí podlehly 2:6.

Trenér Radoslav Kováč z Pardubic

V 55. minutě domácí snížili, když Daněk povedenou ranou zpoza vápna k tyči úspěšně zakončil protiútok. Jednadvacetiletý záložník se šestou brankou vyrovnal nejlepšímu týmovému střelci v ročníku nejvyšší soutěže Zlatohlávkovi.

Na druhé straně Budinský překazil Šulcovi po jeho hlavičce k tyči druhý ligový hattrick v kariéře. Poté vychytal i jeho pokus o lob. V 71. minutě se domácí nečekaně přiblížili Plzni na dostřel poté, co Kalvach nešťastně tečoval hlavou míč za Jedličkova záda po Daňkově centru z rohu.

Hosty mohl uklidnit střídající Sýkora, jenže 200. ligový start gólem neoslavil. Po rohovém kopu Plzně hlavičkoval další příchozí hráč z lavičky Valenta do tyče a Šulc z dorážky do břevna. Pardubičtí v závěru dostali Viktorii pod tlak, na senzační srovnání však nedosáhli.

Plzeň zvítězila v pěti z posledních šesti vzájemných duelů v nejvyšší soutěži. Venku v lize posedmé za sebou neprohrála, z toho pošesté naplno bodovala. Pardubice doma v nejvyšší soutěži vyhrály jediný z posledních devíti duelů a v sezoně tam získaly jen 10 z celkových 23 bodů.

23. kolo první fotbalové ligy:
FK Pardubice - Viktoria Plzeň 2:3 (0:1)
Branky: 55. Daněk, 71. vlastní Kalvach - 47. a 49. Šulc, 43. Kalvach. Rozhodčí: Machálek - Caletka, Dohnálek - Všetečka (video). ŽK: Chorý, Jemelka, Sýkora (všichni Plzeň). ČK: 6. Halinský (Pardubice). Diváci: 3849.
Pardubice: Budinský - Icha, Halinský, Ortiz, Chlumecký - Solil, Vacek (63. Darmovzal), Kissiedou (79. Mareš) - Daněk - Krobot (17. Surzyn, 79. Tischler), Zlatohlávek (63. Černý). Trenér: Kováč.
Plzeň: Jedlička - Dweh, Hranáč, Jemelka - Kopic, Červ (61. Valenta), Kalvach, Souaré - Šulc (90.+2 Traoré), Mosquera (62. Sýkora) - Chorý (62. Vydra). Trenér: Koubek.