Slavia se nadřela, ale slaví výhru. Plzeň shořela v Liberci. Ve Zlíně padl neuvěřitelný rekord

Po reprezentační přestávce se opět naplno rozběhlo 12. kolo Fortuna ligy. Překvapením skončil zápas v Liberci, kde si domácí poradili s Plzní jasně 3:0. Neuvěřitelnou přestřelku přinesl duel mezi Zlínem a Mladou Boleslaví, kde si tři body za výhru 9:5 odvezli Středočeši. Dařilo se Karviné, když zdolala Hradec Králové 1:0. O výhru přišly naopak v nastavení Pardubice, které remizovaly s Olomoucí 1:1. V posledním sobotním utkání potvrdila roli favorita Slavia, když v Edenu srazila Slovácko 2:0.

Václav Jurečka se raduje z druhé branky Slavie

Parádní formu chtěli fotbalisté Plzně prodat i na hřišti Liberce, kde prohráli jediný z posledních 16 ligových zápasů. Trápící se Slovan naopak nevyhrál šestkrát za sebou. Proti favoritovi však začali svěřenci Luboše Kozla stejně nebojácně jako proti Slavii (2:3), když je v 17. minutě střelou ze střední vzdálenosti poslal do vedení Lubomír Tupta, který překonal Mariána Tvrdoně.

Na rozdíl od zápasu se Slavií tentokrát však domácí hostům obrat nedovolili. V 67. minutě si na přesný centr naskočil Luka Kulenovič a zvýšil na 2:0. Záložník z Bosny mohl o deset minut později přidat svůj druhý gól, jeho hlavička však skončila jen na tyči.

Brankovou konstrukci trefil v 78. minutě i Michal Fukala. Jasná varování však Západočechům nestačila. Čtyři minuty před koncem se k odraženému míči dostal Lukáš Červ a definitivně rozhodl o vítězství Liberce 3:0.

Vlevo autor prvního gólu Ľubomír Tupta z Liberce, vpravo jeho spoluhráč Marios Pourzitidis

Důležité body pro Karvinou

První poločas zápasu mezi Karvinou a Hradcem Králové moc fotbalové podívané nenabídl. Do nadějné příležitosti se dostal po půlhodině hry hostující Štěpán Hazarim, ale Dominik Holec se ranou ze střední vzdálenosti překvapit nenechal. Do kabin tak odcházely oba týmy za bezbrankového stavu.

O jedinou branku utkání se tak postaral až v 79. minutě Lucky Ezeh, který se v pokutovém území dostal k dorážce a rozhodl o důležitém vítězství pro Karvinou 1:0.

Zleva Matej Čurma z Karviné a Ladislav Krejčí z Hradce Králové

Neuvěřitelný zápas ve Zlíně

Asi jen málokterý fanoušek čekal, že zápas Zlína s Mladou Boleslaví nabídne duel, o kterém se bude mluvit ještě hodně dlouho. Jako první se dostali ke slovu hosté, když v 11. minutě skončila tečovaná Marečkova rána za zády bezmocného Rakovana. Když však na ukazateli svítila minuta patnáctá, domácí už vedli 2:1. Nejdříve srovnal krok za domácí Fantiš, který krásným lobem překonal Trmala, a o dvě minuty později z dorážky překlopil vedení na stranu Vrbova týmu Janetzký. A to byla jen ochutnávka toho, co mělo přijít.

Hned v první minutě druhého poločasu poslal domácí do dvoubrankového vedení ranou pod břevno Bartošák a zdálo se, že Ševci definitivně zlomili odpor Středočechů. Že však budou domácí o sedm minut později prohrávat, tomu by nevěřil ani ten největší zlínský pesimista. V 49. minutě se nejdříve po krásném centru prosadil Kušej a o dvě minuty později po Matějovského centru srovnal hlavičkou Lawo.

Zleva Benson Sakala z Boleslavi a Antonín Fantiš ze Zlína

A gambijský útočník neměl dost. Šokované domácí dorazil v 53. minutě přesným volejem, přidal svůj druhý gól a vrátil Boleslavi vedení. Rozhozený zlínský gólman Rakovan nebude rád vzpomínat ani na 60. minutu, kdy po jeho hrubce zvýšil Mareček už na 5:3. Aby se fanoušci na zlínské Letné příliš nenudili, využil po Pulkrabově faulu nařízený pokutový kop Vukadinovič a snížil na neuvěřitelné skóre 4:5.

A tím to zdaleka nekončilo. Šestý gól přidal v 78. minutě Matějovský, sedmý o pět minut později Yusuf. Šílený zápas opepřil pátým zlínským gólem Kovinič a svou druhou brankou Kušej a v 96. minutě pak uzavřel na 9:5 neskutečné utkání John. Zápas stanovil nový gólový rekord samostatné nejvyšší soutěže.

Zápas Zlína s Boleslaví vejde do dějin.

Fotbalisté Pardubic začali zápas proti Olomouci lépe, když je v 22. minutě poslal do vedení z pokutového kopu Kryštof Daněk. Domácí se mohli z dvoubrankového vedení radovat po hodině hry, gól Emila Tischlera však nebyl po konzultaci s VAR uznán. Smolný moment pro do té doby precizně bránící Pardubice přišel ve čtvrté minutě nastavení, kdy si míč do vlastní brány srazil Denis Halinský, a Olomouc si tak odvezla bod za remízu 1:1.

Pardubice přišly smolně o výhru

Fotbalisté Pardubic začali zápas proti Olomouci lépe, když je v 22. minutě poslal do vedení z pokutového kopu Kryštof Daněk. Domácí se mohli z dvoubrankového vedení radovat po hodině hry, gól Emila Tischlera však nebyl po konzultaci s VAR uznán.

Smolný moment pro do té doby precizně bránící Pardubice přišel ve čtvrté minutě nastavení, kdy si míč do vlastní brány srazil Denis Halinský, a Olomouc si tak odvezla bod za remízu 1:1.

Zprava Pavel Černý z Pardubic a Denis Ventúra z Olomouce.

Slavia rozhodla v závěru

Slavia začala zápas proti Slovácku aktivně. Už ve 3. minutě se objevil v obrovské šanci Masopust, jeho rána z úrovně penalty však skončila na levé tyči Hečovy branky. V hlavní roli byl gólman Slovácka i o deset minut později, bohužel pro něj musel kvůli zdravotním problémům střídat, když ho nahradil Fryšták. Tím tlak sešívaných na dlouhou dobu ustal, skóre naopak mohli v 38. minutě otevřít hosté, tísněný Juročka však v dobré příležitosti pozorného Mandouse nepřekonal.

Ani ve druhém poločase nemohli sešívaní dlouho najít recept na pozornou obranu Slovácka a do větších šancí se nedostávali. Trápení Slavie zlomil až střídají Matěj Jurásek, který v 78. minutě přesnou střelou k tyči překonal Fryštáka. V samotném závěru potvrdil vítězství vicemistra do otevřené obrany Slovácka z dorážky Jurečka a Slavia si tak připsala tři body za výhru 2:0.