Rekord ligy vyrovnán, Chytil zničil Pardubice bleskovým hattrickem. Reprezentace mě ze snu nebudí, usmíval se

Tři bleskové direkty. Útočník fotbalové Slavie Mojmír Chytil se zapsal do historických knih kopané, neboť při domácím vítězství 3:0 proti Pardubicím ve 22. kole Fortuna ligy vyrovnal rekord samostatné české ligy. Hattrickem za pouhých osm minut. „Někdy se prostě sejde, že se do takových situací dostanete,“ s pokorou vyprávěl hrdina sešívaných.

Mojmír Chytil slaví gól před tribunou sever.

Kromě něj zvládl hattrick v osmi minutách jen Horst Siegl před třiceti lety. V březnu 1994 za Spartu přispěl k výhře 4:0 nad Duklou třemi zásahy v rozmezí 80. a 88. minuty. Tři branky útočného esa Slavie padly mezi 66. a 74. minutou, dělilo je přesně sedm minut a padesát vteřin.

„Měl jsem to nachystané do kuchyně, to už jsem dát musel,“ culil se Chytil.

Bylo to ale opravdu tak snadné?

Přehled nejrychlejších hattricků v první fotbalové lize:
8 minut - Mojmír Chytil (Slavia - Pardubice 3:0, únor 2024, 66. až 74. minuta)
8 minut - Horst Siegl (Sparta - Dukla 4:0, březen 1994, 80. až 88. minuta)
13 minut - Jevgenij Kabajev (Jihlava - Bohemians 1905 2:4, říjen 2017, 9. až 22. minuta)
15 minut - Vratislav Lokvenc (Č. Budějovice - Sparta 1:4, březen 2000, 52. až 67. minuta)
15 minut - Tomáš Krejčík (Bohemians - Žižkov 0:4, srpen 1994, 72. až 87. minuta)
15 minut - Petr Bystroň (Ostrava - Brno 4:1, červen 1994, 41. až 56. minuta)

Střih. Čas 65:59. Slavia po celý zápas marně dobývala branku Pardubic, na výsledkové tabuli i přes optický tlak sešívaných svítily dvě nuly. Chytil si našel nadýchaný centr Lukáše Masopusta a překonal do té doby neprůstřelného Viktora Budinského. „Skvělý centr, byl jsem tam úplně sám,“ přemítal střelec.

Další zásahy přidal v 72. a 74. minutě, pokaždé ve spolupráci s Lukášem Provodem. Nejprve z bezprostřední blízkosti dorážel jeho střelu, následně zužitkoval perfektní zpětnou přihrávku.

Je libo kuriozitu? Jak Chytil, tak Provod s Masopustem začali duel mezi náhradníky. První dva šli na plac po pauze, třetí krátce po hodině hry.

„Všichni pomohli zefektivnit to, co kluci v první půli načali,“ chválil střídající trio trenér Jindřich Trpišovský. Ale co naplat. Hrdinou zaplněného Edenu se stal Chytil, stadion několikrát skandoval právě jeho jméno.

Zaslouženě.

Pro kanonýra sešívaných šlo o třetí hattrick mezi dospělými, předtím se třikrát radoval ještě za Olomouc v poháru proti Uničovu a v dresu národního týmu při demolici Faerských ostrovů. Tentokráte se mu ale obdivuhodný počin poprvé podařil coby žolíkovi. „Uznávám, že s tím jsem na hřiště úplně nešel,“ vyprávěl Chytil. „Moc jsem si to užil a doufám, že mi to tam bude pořád padat.“

Maličko hořce pak Chytilovo galapředstavení chutnalo soupeři z Pardubic. Na podzim 2021 totiž využívaly jeho služeb coby hosta z Olomouce. A nastartovaly ho, což jej později vyneslo až do Slavie a reprezentace. „V klubu znám spoustu lidí, pokaždé se na ně moc těším. Na Pardubice moc rád vzpomínám, pořád jim trochu fandím. Nakoply mi kariéru.,“ culil se Chytil.

Nakoply, a to tak že pořádně. Chytil bleskurychlým hattrickem zaokrouhlil cifru ligových gólů v sezoně na deset, čímž se posunul na dělené druhé místo tabulky střelců. O gól více má na kontě jen fantom aktuálního ročníku, plzeňský ofenzivní záložník Pavel Šulc.

„Na tabulku střelců se nedívám,“ odmítal forvard Slavie, že by snad snil o koruně pro nejlepšího ligového kanonýra. A co pozvánka do reprezentace? Mužstvo se pod novým koučem Ivanem Haškem poprvé sejde ve druhé polovině března, tedy za pár týdnů…

„Rozhodně to není tak, že bych se vzbudil a říkal si, že musím dát gól, abych se dostal do reprezentace,“ usmíval se Chytil. „Nejdůležitější pro mě je předvádět kvalitní výkony ve Slavii. Pak pozvánka třeba přijde.“

S bilancí 5+1 ze čtyř jarních zápasů se dá jen těžko očekávat, že by se tak nestalo.

MS v hokeji 2024

87. ročník Mistrovství světa v hokeji se koná v termínu 10.–26. května 2024 v České republice, turnaj si rozdělí města Praha a Ostrava.