Hradec Králové - Slavia 1:2Slavia přežila vypjatý závěr a uspěla v Hradci

Fotbalisté Slavie zvítězili v utkání 30. ligového kola v Hradci Králové 2:1 a na druhém místě tabulky před nadstavbou dál ztrácejí čtyři body na vedoucí Spartu. Vršovický tým v nejvyšší soutěži vyhrál po dvou duelech a boj o titul udržel po základní části otevřený. Branky Pražanů vstřelili na konci první půle Lukáš Provod a Ondřej Zmrzlý, v nastaveném čase snížil Karel Spáčil. Východočeši prohráli teprve druhé z posledních 11 kol a do skupiny o Evropu půjdou z deváté příčky, v semifinále narazí na Olomouc.

Trenér Slavie Praha Jindřich Trpišovský

Kouč slávistických fotbalistů Jindřich Trpišovský vylepšil trenérský rekord v počtu výher v historii samostatné ligy. V Hradci si připsal 192. vítězství a o jeden triumf odskočil dosavadnímu lídrovi Pavlu Vrbovi, který aktuálně v nejvyšší soutěži nepůsobí.

Pražané sice v týdnu prodloužili smlouvu s kapitánem Bořilem, obránce však ze zdravotních důvodů v jejich sestavě chyběl. Naopak přesně po dvou měsících se poprvé od derby na Spartě do základní sestavy vrátil Schranz. Domácí se museli obejít bez potrestaného útočníka Vašulína.

Hosté začali náporem, rozhodčí Černý pustil Chytilův souboj v šestnáctce s Kodešem, kanonýra však reflexivním zákrokem vychytal gólman Zadražil. Po následném rohovém kopu se na přední tyči prosadil Holeš, jeho hlavička však královéhradeckou branku minula.

Podstatná část prvního poločasu pak byla urputným bojem, favorit narážel na soustředěnou obranu. Domácí povolili až nedlouho před přestávkou, kdy se marně rozčilovali, že Douděra fauloval Čmelíka. Reprezentant zasáhl míč a zatímco domácí hráč zůstal ležet, Chytil na hranici šestnáctky zády k brance přiťukl míč Provodovi, který se trefil přesně k tyči.

Neprůstřelnost brankáře Zadražila se zastavila na 366 minutách. Hned o dvě minuty později pak slávisté přidali druhý úder. Holeš od postranní čáry přesně odcentroval, před brankou zaváhal Harazim a neobsazený Zmrzlý poslal míč do sítě.

Hradec v posledních dvou domácích ligových duelech Slavii porazil, v obou případech hrál v azylu v Mladé Boleslavi. Tentokrát měl těžkou roli, dvoubrankový náskok Pražany uklidnil. Po přestávce mohli hosté svůj náskok ještě zvýšit. Provod poslal střílenou přihrávku před branku, kde Zmrzlý nedokázal míč přesně zasáhnout a balon skončil těsně vedle tyče.

Na opačné straně Koubek sám před Staňkem na gólmanovi ztroskotal a v další velké šanci Pilař nedokázal trefit odkrytou branku. V první minutě nastavení už domácí snížili, Spáčil poslal svůj volej nezadržitelně k tyči. Na vyrovnání už ale „Votrokům“ nezbyl čas.

30. kolo první fotbalové ligy:
FC Hradec Králové - Slavia Praha 1:2 (0:2)
Branky: 90.+1 Spáčil - 41. Provod, 43. Zmrzlý. Rozhodčí: Černý - Paták, Machač - Klíma (video). ŽK: Kučera - Douděra. Diváci: 9300 (vyprodáno).
Hradec: Zadražil - Klíma, Kodeš, Spáčil - Harazim, Kučera, Dancák (79. Pudhorocký), Horák - Čmelík (57. Juliš), Pilař (83. Kaštánek) - Hais (57. Koubek). Trenér: Horejš.
Slavia: Staněk - Holeš, Ogbu, Vlček - Douděra (87. Tomič), Ševčík (71. Zafeiris), Oscar, Zmrzlý (79. Wallem) - Schranz (71. Masopust), Provod - Chytil (71. Van Buren). Trenér: Trpišovský.

MS v hokeji 2024

87. ročník Mistrovství světa v hokeji se koná v termínu 10.–26. května 2024 v České republice, turnaj si rozdělí města Praha a Ostrava.