Čechy proti Walesu spasil nováček Lafata

Tomáš FlieglSport.cz

Čeští fotbalisté odstartovali boje o účast na evropském šampionátu v roce 2008. A úvod jim vyšel podle představ, v sobotu v Teplicích porazili Wales 2:1. Oba góly vstřelil reprezentační nováček David Lafata, Velšané srovnali na průběžných 1:1 po vlastním gólu Martina Jiránka. Jablonecký útočník nejprve otevřel v 76. minutě skóre, po vyrovnání rozhodl minutu před koncem o důležité výhře.

Atmosféra byla před úvodním utkáním kvalifikace výborná, slyšet byly i zhruba dvě tisícovky fanoušků Walesu. Český tým poprvé v roli kapitána přivedl na trávník záložník Arsenalu Tomáš Rosický, v útoku vedle Jana Kollera nastoupil mladoboleslavský Marek Kulič.

A byla to právě tato trojice, která se postarala o úvodní šanci duelu. Rosický uplatnil přehled a uvolnil Kuliče, který okamžitě prodlužoval na útočníka Kollera. Nejlepší kanonýr reprezentační historie v tlaku střílel těsně vedle. V 6. minutě mohl po další parádní přihrávce Rosického rozjásat domácí fanoušky Kulič, skvěle ale zasáhl gólman Jones. Hosté poprvé zahrozili po nedorozumění Čecha s Jiránkem, Ricketts však pálil vysoko nad branku.

Čeští fotbalisté dobře kombinovali, agilní byl zejména Kulič, který dělal velšským zadákům velké problémy. Naopak po čtvrthodině mohlo hořet před domácí brankou, jako poslední český hráč zabránil brejku tří soupeřů výborným zákrokem zkušený Galásek.

Nedařilo se Štajnerovi, po jedné z jeho špatných přihrávek utekl po půlhodině do brejku Craig Bellamy a postupoval sám na Čecha. Gólman londýnské Chelsea mu první kličku zmařil, poté útočník Liverpoolu zamířil do boční sítě. Při chuti byl Rosický, který chtěl viditelně první utkání s kapitánskou páskou okořenit gólem. Nejprve jeho střelu s obtížemi zpacifikoval Jones, v poslední minutě první části zamířil Rosický po sólu těsně mimo.

Chybujícího Štajnera nahradil Sionko

I po přestávce pokračoval tlak domácího výběru, ale vyloženou šanci si Češi nepřipravili. Soupeř po přestávce vytrvale bránil v devíti hráčích, před obranným blokem zůstával vysunutý osamocený Bellamy.

Českým reprezentantům se na rozdíl od prvního poločasu už nedařilo zdolávat obranu soupeře rychlou kombinací, navíc jim s přibývajícím časem chyběl pohyb bez míče. V 69. minutě pronikl po pravé straně Sionko a po prudkém pasu před branku chyběl Kollerovi k úspěšnému zakončení krok.

Brücknerovi vyšlo střídání

Naopak znovu udeřit mohl Bellamy, který se zasekávačkou zbavil Jiránka. Z vynikající pozice otřel svoji střelu o pravou tyč Čechovy branky. Vzápětí poslal kouč Brückner do hry Davida Lafatu a reprezentační nováček se mu za důvěru odvděčil po několika vteřinách gólem. Po zmatku před velšskou brankou jablonecký útočník využil centr Sionka.

Střídání vyšlo i trenéru Walesu Toshackovi, který poslal do hry dvojici Earnshaw - Cotterill. Toto duo způsobilo zmatek v české obraně a Martin Jiránek nešťastně srazil míč za záda Petra Čecha. Českou radost  rozpoutal znovu novic Lafata, který minutu před závěrečným hvizem proměnil další akrobatickou přihrávku Sionka. Pak už se jen nadšeně čekalo na závěrečný hvizd švédského rozhodčího Erikssona.

Ve středu Češi hrají na Slovensku, které vysoko porazilo Kypr.

ČR - Wales 2:1 (0:0)
Branka: 76. a 89. Lafata - 85. Jiránek vlastní. Rozhodčí: Eriksson - Larsson, Ekström (všichni Švéd.). ŽK: Gabbidon. Diváci: 16200.
ČR: Čech - Ujfaluši, Jiránek, Rozehnal, Jankulovski - Štajner (46. Sionko), Galásek (88. Kováč), Rosický, Plašil - Koller, Kulič (75. Lafata). Trenér: Brückner.
Wales: Jones - Collins, Gabbidon, Nyatanga - Delaney (79. Cotterill), Davies, Fletcher (46. Ledley), Ricketts (79. Earnshaw), Robinson - Giggs - Bellamy. Trenér: Toshack.